Polska policja i straż graniczna - stowarzyszone z Europolem
Polska policja i straż graniczna są już stowarzyszone z europejską policją - Europolem. Umowę stowarzyszeniową podpisali na przejściu granicznym w Korczowej szefowie MSW Polski i Belgii oraz szef Europolu.
Polska policja i straż graniczna wstąpiła do Unii Europejskiej - powiedział w środę po podpisaniu umowy szef MSWiA Marek Bierncki. Antoine Duquesne, minister spraw wewnętrznych Belgii, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, pokreślił, że stowarzyszenie polskich służb z Europolem to nie jest prezent dla Polski. Europol potrzebuje polskich służb do zwalczania przestępczości, tak jak polskie służby potrzebują Europolu - oświadczył.
Zgodnie z umową, polskie służby będą miały mniej praw niż dotychczasowi członkowie Europolu. Nie będzie m.in. możliwości prowadzenia wspólnych śledztw i prawa głosu w podejmowaniu decyzji, mniejsze będą też ich uprawnienia operacyjne na terenie UE.
Polska nie będzie również miała pełnego dostępu do informacji zebranych przez Europol. Policja nie ujawnia, jakie bazy będą dla niej - przynajmniej do czasu, gdy Polska stanie się członkiem UE - niedostępne. Szef Europolu Jurgen Strobeck powiedział na środowej konferencji prasowej, że będzie to dostęp na 99%.
Jednym z głównych warunków stowarzyszenia z Europolem było odpowiednie zabezpieczenie posiadanych baz danych przed komputerowymi hakerami. Polska policja zapewnia, że stworzyła odpowiednie, bezpieczne łącza z komputerami Europolu.
Europol jest instytucją ponadrządową, utworzoną na podstawie postanowień traktatu o Unii Europejskiej. Jej celem jest utworzenie prawnych podstaw współpracy policji, walki z terroryzmem, zwalczania handlu narkotykami i innych form międzynarodowej przestępczości. (mon)