Trwa ładowanie...
d2b70j0
04-09-2005 14:15

Polska Partia Pracy przedstawiła program wyborczy

35-godzinny tydzień pracy, zwolnienie emerytów i rencistów z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wycofanie wojsk polskich z Iraku - to jedne z głównych założeń programu wyborczego Polskiej Partii Pracy (PPP), przedstawionego na konferencji prasowej w Warszawie.

d2b70j0
d2b70j0

Domagamy się, aby państwo zaczęło wreszcie realizować idee solidaryzmu społecznego; aby zarówno w poczynaniach budżetowych, jak i w polityce legislacyjnej przyjęto zasadę pełnej odpowiedzialności przez państwo za los obywateli - oświadczył lider PPP i kandydat na prezydenta, Daniel Podrzycki.

Podrzycki poinformował, że PPP zamierza złożyć do parlamentu ustawę o statusie bezrobotnego, "która zapewni osobom wykluczonym ekonomicznie i społecznie gwarancję do postaw egzystencji".

Z list PPP w wyborach wystartuje łącznie 685 osób: 684 kandydatów do Sejmu i jeden do Senatu (lider świętokrzyskiej OPZZ Bronisław Miszczyk - wystartuje w okręgu świętokrzyskim). Wśród kandydatów PPP do Sejmu jest 129 kobiet. 123 osoby startujące w wyborach z ramienia PPP nie przekroczyły 33 roku życia. Dwie osoby podpisały oświadczenie o współpracy ze służbami specjalnymi PRL.

Głównie założenia programu wyborczego PPP to m.in. 35-godzinny tydzień pracy z zachowaniem dotychczas osiąganej płacy, minimalna płaca na poziomie 68% średniej krajowej, zwolnienie emerytów i rencistów z podatku dochodowego od osób fizycznych, a także świeckie państwo oraz natychmiastowe wycofanie wojsk polskich z Iraku.

d2b70j0

Cele społeczne PPP wyrażone w programie, to m.in.: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości minimum socjalnego; wprowadzenie Karty Seniora; prawo młodej rodziny do pierwszego samodzielnego mieszkania; bezpłatna i powszechna opieka zdrowotna "przy odpowiednim finansowaniu służby zdrowia i racjonalnemu rozliczaniu jej kosztów".

Cele gospodarcze to m.in. niskie stawki VAT na artykuły podstawowe (żywność, leki, artykuły edukacyjne) i wysokie na artykuły luksusowe; zaniechanie reprywatyzacji; wsparcie państwa dla rodzinnych gospodarstw rolnych; wspieranie przez państwowe instytucje finansowe przedsiębiorstw inwestujących w nowe miejsca pracy i nowe technologie.

Cele polityczne to m.in. tolerancja i poszanowanie praw wszystkich mniejszości, w tym narodowych, etnicznych, religijnych i seksualnych; faktyczne zrównanie w prawach kobiet i mężczyzn; prawo do bezpłatnej antykoncepcji i aborcji; wprowadzenie powszechnej i obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach; rozdział państwa od kościoła i neutralność światopoglądowa państwa (ze zniesieniem ekonomicznego uprzywilejowania instytucji religijnych).

d2b70j0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b70j0
Więcej tematów