Polska odpowiedź na zarzuty Rosjan
Wykonaliśmy większość wniosków Rosji o pomoc prawną w sprawie katastrofy smoleńskiej, w tym cztery w całości - podaje Naczelna Prokuratura Wojskowa. To odpowiedź na stanowisko Rosji, że Polska nie odpowiedziała na większość rosyjskich wniosków.
07.04.2011 | aktual.: 07.04.2011 15:54
- Kompetentne organy Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedziały jak dotąd tylko na dwa z sześciu wniosków skierowanych do Polski przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Przy czym - nie w pełnym zakresie - oświadczył rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin, którego cytowały agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti.
Rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa poinformował, że do 1 kwietnia bieżącego roku wpłynęło w sumie sześć wniosków strony rosyjskiej o pomoc prawną: cztery z nich wykonano w całości, a dwa pozostałe - częściowo.
Rzepa wyliczył wszystkie wnioski Rosjan. Ten oznaczony nr 1 z 12 maja 2010 r., został 15 września wykonany (Rosji przesłano 7 tomów akt) "w przeważającej części", z wyjątkiem "postulatu przekazania kopii nagrań pokładowych rejestratorów lotu Tu-154M". Nie przekazano też ekspertyzy fonoskopijnej polskich biegłych, bo opinia ta nie została jeszcze sporządzona - na przeszkodzie stoi brak Rosjan na dokonanie przez polskich biegłych oględzin oryginałów tych rejestratorów.
Wniosek nr 2 z 25 maja 2010 r. wykonano w części (Rzepa nie podał, czego nie wykonano); 3 stycznia br. przesłano Rosji 9 tomów akt.
Wniosek nr 3 z 10 czerwca 2010 r. wykonano w całości: 28 października wysłano do Rosji jeden tom akt.
Wniosek nr 4 z 6 września 2010 r. wykonano w całości: 31 marca br. wysłano do Rosji 21 tomów akt.
Wniosek nr 6 (Rzepa podkreślił, że taka jest właśnie numeracja rosyjskich wniosków) z 21 października 2010 r. wykonano w całości: 4 lutego br. wysłano do Rosji jeden tom akt.
Wniosek nr 7 z 18 listopada 2010 r. wykonano w całości: 25 marca przesłano do Rosji jeden tom akt.
Rzepa dodał, że stosownie do postulatów strony rosyjskiej wojskowe prokuratury przesłuchały ok. 300 świadków.
Poinformował też, że 5 kwietnia do prokuratury wpłynęło kolejnych pięć wniosków o pomoc prawną. Rosja wnosi w nich m.in. o wykonanie doręczenia osobom mającym status pokrzywdzonych w rosyjskim śledztwie, powiadomienia o przedłużeniu tego śledztwa, przesłuchanie kolejnych świadków, przekazanie aktów normatywnych regulujących loty samolotów 36. specpułku.
Według Rzepy do Polski dotychczas nie wpłynął wniosek Rosjan o pomoc prawną, który dotyczyłby szczegółów zapowiadanej na drugą połowę kwietnia wizyty rosyjskich prokuratorów w Polsce. Polscy prokuratorzy uzyskali tę informację "podczas roboczych kontaktów telefonicznych" - mówił w tym tygodniu Rzepa.
Markin informował, że Polska nie odpowiedziała m.in. na wnioski o przekazanie sporządzonego przez polskich ekspertów stenogramu z pokładowego rejestratora głosowego i szczegółowych informacji o połączeniach telefonicznych z pokładu samolotu. Jako przykład wymienił m.in. wniosek nr 1 z 12 maja 2010 roku, na który - jak podał - "napłynęło siedem tomów akt sprawy, zawierających odpowiedzi tylko na 13 z 20 postawionych pytań".
Markin zauważył też, że strona rosyjska nie otrzymała odpowiedzi na dziewięć innych pytań dotyczących śledztwa, które sformułowała w trzech wnioskach o pomoc prawną i w których wystąpiła o przeprowadzenie czynności śledczych i innych czynności procesowych.