Polska na wczasy

"Polak powinien odpoczywać w Polsce, bo cudzoziemcom daje odczuć, że nie ceni własnego kraju" - mówił marszałek Józef Piłsudski. Elity II Rzeczypospolitej Polskiej uznawały spędzanie wakacji w Polsce za patriotyczną i obywatelską powinność. Obcokrajowcy nie przyjadą do Polski, jeśli sami Polacy nie odkryją na nowo własnego kraju. Tak jak były prezydent Lech Wałęsa, który upodobał sobie nadmorskie Dębki, oraz obecny prezydent Aleksander Kwaśniewski, który najczęściej odpoczywa w Juracie. Jak były premier Jerzy Buzek żeglujący podczas urlopów po mazurskich jeziorach. Jak poseł PO Jan Rokita wybierający bieszczadzką Zatwarnicę. Można już mówić o modzie na spędzanie wakacji i urlopów w Polsce: 10 mln Polaków wybiera wakacje w kraju. O 5% wzrosła też w ubiegłym roku liczba turystów z zagranicy odwiedzających Polskę - wynika z danych Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jednym z najważniejszych powodów spędzania urlopu w kraju jest nostalgia. Polacy, których na to stać, obejrzeli już najciekawsze miejsca na świecie, a teraz szukają tych, w których bywali jako dzieci, czy próbują odkrywać nieznane okolice. Wakacje w Polsce to wciąż jeszcze zapach siana, smak mleka prosto od krowy czy wiejskiego chleba, to warzywa z przydomowego ogrodu czy miód z własnej pasieki. Coraz częściej to także przejażdżki konne lub bryczką, polowanie, wędkowanie czy nauka wyplatania koszyków z wikliny. Wszystko to gwarantuje najszybciej rozwijająca się część rodzimego przemysłu turystycznego - agroturystyka. W ofercie biur turystycznych coraz częściej pojawiają się profesjonalnie reżyserowane imprezy kulturalne, turnieje rycerskie w odrestaurowanych krzyżackich zamkach, wizyty w starych fortach i schronach, rejsy statkami białej floty po wielkich jeziorach mazurskich. Wyprawy po Polsce to także odkrywanie egzotyki, na przykład bagien nad Biebrzą.

Wypoczynek w Polsce jest też po prostu tańszy. Gospodarstwa agroturystyczne oferują kwatery już za 18-20 zł za noc (śniadanie kosztuje 6-7 zł, a obiadokolacja - 15 zł). Na wzrost liczby turystów wybierających wakacje w Polsce wpłynęła też zmiana przepisów o wykorzystaniu pieniędzy z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. Od 1 stycznia 2003 r. można je przeznaczyć jedynie na dofinansowanie wypoczynku w Polsce. Wyjazdy zagraniczne, których ceny liczone są głównie w euro, ze względu na wzrost kursu tej waluty podrożały od ubiegłego roku nawet o jedną trzecią.

W specjalnym dodatku turystycznym "Wprost" odkrywamy mało znane polskie atrakcje turystyczne. Polecamy odwiedzenie takich miejsc, jak park safari w Kadzidłowie na Mazurach. Zachęcamy do odkrywania zaginionego świata kultury Galindów - w Iznocie koło Mikołajek. Geologom amatorom polecamy odwiedzenie rezerwatu Kornuty, położonego w paśmie Magury Wątkowskiej w Beskidzie Niskim. Zachęcamy również do odwiedzenia zamku w Krągu, gdzie można spędzić wakacje na kursie gry w brydża. Wiele podobnych atrakcji turystycznych czeka jeszcze na swoich odkrywców.

Źródło artykułu:Wprost
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)