Trwa ładowanie...
d4fbl2i
12-12-2002 18:04

Polska ma korzyści i straty, ale bilans jest na plus

(inf.własna)

d4fbl2i
d4fbl2i

Członkostwo Polski w UE przez pryzmat naszych interesów, rozwiązań dla obywateli oraz gospodarki było tematem konferencji „Co wynegocjowaliśmy?” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie od rana trwa „Otwarte Studio”.

Obniżka cen, bezpieczeństwo związane z nabywaniem towarów, poprawa przepisów dotyczących konsumentów, ceny na rynku usług, wyższa jakość towarów, ochrona środowiska - to dziedziny, w których, według uczestników konferencji, po wstąpieniu Polski do UE nastąpią duże zmiany. Długofalowe przeobrażenia przyniosą wymierne korzyści - twierdzą ekonomiści.

”Po wstąpieniu Polski do UE nastąpi obniżenie stawek celnych, czego konsekwencją będzie obniżka cen większości produktów (np. alkoholi, samochodów). Otwarcie na rynek unijny oznaczać będzie także wzrost presji konkurencyjnej na producentów krajowych” - mówiła prof. Elżbieta Kawecka-Wyżykowska z Katedry Integracji Europejskiej SGH.

Według Kaweckiej-Wyżykowskiej prawo wspólnotowe zobliguje producentów do większej odpowiedzialności za wadliwe towary, a także do produkcji towarów lepszych jakościowo. Poprawi się również bezpieczeństwo konsumentów np. przy zawieraniu umów, będzie prostsza droga dochodzenia odpowiedzialności za towary.

Zdaniem ekonomistów młodzi Polacy - jako najbardziej mobilna część społeczeństwa - w perspektywie kilku lat najbardziej skorzystają na rozszerzeniu. ”Skorzystają m.in. z możliwości swobodnego podejmowania pracy za granicą” - powiedział Maciej Duszczyk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

d4fbl2i

”Polacy są bardzo dobrze wykształceni, dobrze przygotowani. Nic nie stoi na przeszkodzie by pracy szukali przeglądając nie tylko Gazetę Wyborczą, ale także Financial Times” - mówiła prof. Kawecka-Wyżykowska. Wstąpienie do Unii łączy się także m.in. ze swobodnym przemieszczaniem się, ze zniesieniem uciążliwych kontroli granicznych.

W dużej mierze rozszerzenie to decyzja na długie pokolenia. Unia zmieni życie przede wszystkim młodym ludziom. Zmieni pozycję geopolityczną Polski na świecie. Mamy korzyści i straty, ale bilans jest na plus - przekonują ekonomiści. (an)

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj