Trwa ładowanie...
d3akwal
ke
16-03-2007 14:00

Polska lustracja nie jest sprzeczna z unijną dyrektywą

Odpowiadając na szereg pytań dziennikarzy zagranicznych o lustrację w Polsce, Komisja Europejska oświadczyła, że z punktu widzenia praw pracowniczych, przepisy lustracyjne nie łamią unijnej dyrektywy o zakazie dyskryminacji.

d3akwal
d3akwal

Unijna dyrektywa, która zakazuje dyskryminacji w pracy m.in. ze względu na orientację seksualną czy religię, "nie obejmuje przekonań politycznych" - powiedziała rzeczniczka komisarza ds. pracy Cristina Arigho, pytana o groźbę utraty pracy w wyniku lustracji np. przez dziennikarzy. Dodała jednak, że KE "wyraża żal z powodu takiej sytuacji".

Na razie nie mamy w tej sprawie żadnych innych komentarzy - ucięła dyskusję w sali prasowej prowadząca konferencję rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Przeanalizujemy kwestię i zobaczymy, czy będzie jakiś komentarz później z punktu widzenia praw podstawowych - dodała.

Zgodnie z nową ustawą, która obowiązuje od czwartku, oświadczenia lustracyjne muszą składać osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r., które pełnią funkcje publiczne. Dotyczy to m.in. także naukowców i dziennikarzy. Osoba, która przyzna się do związków z tajnymi służbami PRL, nie będzie automatycznie tracić swej funkcji; ustawa pozostawia decyzję w tej kwestii pracodawcy. Osoby uznane przez sąd za kłamców lustracyjnych, utracą możliwość pełnienia funkcji publicznej podlegającej lustracji.

Inga Czerny

d3akwal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3akwal
Więcej tematów