PolskaPolska literatura fantasy i komiksy na Targach Książki w Lipsku

Polska literatura fantasy i komiksy na Targach Książki w Lipsku

Polska literatura fantasy i science-fiction,
w tym książki Stanisława Lema w tłumaczeniach na języki obce i wystawa komiksów, to główne elementy polskiego wystąpienia na
rozpoczynających się w czwartek czterodniowych Targach Książki w
Lipsku (Leipziger Buchmesse) w Niemczech - poinformował Instytut Książki w Krakowie.

Na targach zaprezentowanych zostanie blisko sto książek autorstwa ponad trzydziestu twórców fantasy i science-fiction - powiedziała Ewa Wojciechowska z krakowskiego Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego wystąpienia na targach w Lipsku.

Obok twórczości Stanisława Lema - tłumaczonej m.in. na takie języki jak japoński, grecki, fiński i turecki - prezentowane będą książki m.in. Janusza A. Zajdla (prekursora nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce), Jacka Dukaja (autora opowiadania "Katedra" według którego Tomasz Bagiński zrealizował swój nominowany do Oscara film), Witolda Jabłońskiego, Marcina Wolskiego, Marka Oramusa, Mai Lidii Kossakowskiej-Grzędowicz i Rafała A. Ziemkiewicza.

Z publicznością spotka się na targach pięcioro polskich pisarzy fantasy i science-fiction: Andrzej Sapkowski, Anna Brzezińska, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak i Marek S. Huberath. Wezmą udział w spotkaniach odbywających się w ramach projektu "Małe rozmowy - wielka literatura" oraz w wieczorach autorskich w Instytucie Polskim w Lipsku.

Sapkowski weźmie udział w spotkaniach prezentujących niedawno wydane niemieckie tłumaczenie jego powieści "Narrenturm", której akcja rozgrywa się na Śląsku na początku XV wieku. Dodatkowo w sobotę 18 marca pisarz będzie gościem festiwalu literackiego LITCOLOGNE w Kolonii.

Po raz pierwszy szerszej niemieckiej publiczności zaprezentowani zostaną: Brzezińska - uważana przez niektórych za następczynię Sapkowskiego, autorka książek "Zbójecki gościniec" i "Żmijowa Harfa"; Grzędowicz - autor m.in. zbioru opowiadań grozy "Księga jesiennych demonów", który w 1982 roku zamieścił w tygodniku "Odgłosy" utwór "Twierdza Trzech Studni", uchodzący za pierwszy utwór fantasy w literaturze polskiej; Kołodziejczak - autor powieści "Kolory sztandarów" i "Schwytany w światła" oraz Huberath - autor książek "Kara większa", "Druga podobizna w alabastrze" i "Gniazdo światów".

Informacje o dorobku polskich twórców komiksów będą prezentowane na 23 planszach. Przedstawiona zostanie twórczość 17 autorów, m.in. Janusza Christy - autora komiksów z serii "Kajko i Kokosz"; polskiej graficzki i malarki Szarloty Pawel - autorki książek o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa; autora komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku - Henryka Jerzego Chmielewskiego (znanego jako Papcio Chmiel); oraz rysownika Grzegorza Rosińskiego, który wspólnie z Belgiem Jeanem Van Hamme stworzył słynną serię komiksów o Thorgalu.

Przygotowaliśmy także plansze tematyczne, między innymi poświęcone historii polskiego komiksu - poinformowała Wojciechowska.

Targi zakończą się w niedzielę 19 marca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)