PolskaPolska kultura już bez wsparcia z Paryża

Polska kultura już bez wsparcia z Paryża

O zakończeniu działalności funduszu, który pomagał niezależnej literaturze i nauce polskiej poinformowali w Paryżu Wojciech Karpiński, Krzysztof Pomian i Wojciech Sikora. Przyczyną takiej decyzji były trudności finansowe.

Fundusz powstał w Paryżu, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, z inicjatywy polskich pisarzy, naukowców i wydawców działających poza granicami kraju. Przewodnictwo nad nimi objął Czesław Miłosz, a w zarządzie znalazły się tak istotne dla polskiej kultury postacie jak Jerzy Giedroyć, Konstanty Jeleński, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling - Grudziński i Leszek Kołakowski.

Fundusz były współwydawcą ponad 50 książek Timothy Garton Asha, Stanisława Barańczka czy Adama Zagajewskiego. Przekazywał subwencje działającym w Polsce niezależnym instytucjom oświatowym i naukowym oraz udzielał stypendiów umożliwiających twórcom polskim, a także ukraińskim, białoruskim i litewskim prowadzenie prac badawczych w archiwach, bibliotekach i muzeach Europy Zachodniej.

Ostatni sekretarz Funduszu Wojciech Sikora, pełniący tę funkcje przez 10 lat powiedział Polskiemu Radiu, że była to kolejna instytucja, której kres nadszedł wraz ze śmiercią twórcy "Kultury" redaktora Jerzego Giedroycia.(ck)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)