Polska i ukraińska modlitwa pojednania
Na zakończenie III Krajowego Kongresu Eucharystycznego, zakończonego na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej kard. Lubomyr Huzar i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik wspólnie odmówili modlitwę pojednania.
Modlitwa, w którą włączali się wierni przez aklamację "Kyrie eleison", zakończyła się uroczystym "Amen" i przekazaniem znaku pokoju przez wszystkich uczestników kongresu.
Drodzy bracia i siostry! Pragniemy spełnić teraz testament Ojca Świętego Jana Pawła II, papieża pokoju, dokonując aktu wzajemnego przebaczenia w imię sprawiedliwości i dobra naszych narodów: polskiego i ukraińskiego. Ten historyczny akt spełniamy przed Obliczem Bożym, przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej i Świętych Pańskich - modlił się abp Michalik.
Natomiast kardynał Huzar prosił: Stoimy, Panie, przed Twoim ołtarzem, w roku poświęconym Najświętszej Eucharystii - Sakramentowi Twojej obecności między nami ludźmi. Natchnieni, zachęceni i wzmocnieni Twoją łaską - bo my sami niewiele możemy - uświadamiając sobie historyczną przeszłość naszych narodów oraz stan własnej duszy, prosimy naszych braci i siostry - Polaków i Ukraińców - o przebaczenie i przebaczamy im ze szczerego serca wszystkie ich winy względem nas.
Obaj zwierzchnicy odmówili wspólnie: O Panie, za wstawiennictwem Twojej Matki, za modlitwami wszystkich świętych obu naszych narodów, odpuść i Ty nam nasze grzechy i winy oraz błogosław nas na dalszą drogę, abyśmy żyli i postępowali tak, jak godzi się braciom i siostrom, Twoim dzieciom. Tak nam, Boże, dopomóż!.
Wszyscy wierni odpowiedzieli trzykrotnie: "Amen", po którym nastąpiło przekazanie znaku pokoju.
Wcześniej w homilii abp Józef Michalik zwrócił się do członków Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i w Polsce ze słowami "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
Abp Michalik przypominając słynne wezwanie polskich biskupów do biskupów niemieckich sprzed 40 lat, powiedział: Dziś wobec Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i w Polsce chcemy także powiedzieć "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Nie chcemy wołać sędziów, buchalterów ani reporterów, aby liczyć i licytować, kto bardziej jest winny, kto zaczął pierwszy, a kto więcej wycierpiał. Sąd sprawiedliwy należy do Boga - podkreślił.
Abp Michalik przypomniał słowa Jana Pawła II, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. Tu w Eucharystii jest to, co dla nas najważniejsze - pełnia życia - powiedział. Podkreślił, że obchodzony właśnie Rok Eucharystii ma pomóc odkryć Eucharystię "jako centrum wiary i centrum życia chrześcijańskiego".