Polska"Polska i Szwecja w podobny sposób widzą kwestie europejskie"

"Polska i Szwecja w podobny sposób widzą kwestie europejskie"

Polska i Szwecja w podobny sposób widzą
wiele europejskich kwestii, nasze stanowiska są zbliżone jeśli
chodzi o rozszerzenie Unii Europejskiej - powiedziała minister spraw zagranicznych Anna Fotyga po spotkaniu z szefem
dyplomacji Szwecji Carlem Bildtem.

"Polska i Szwecja w podobny sposób widzą kwestie europejskie"
Źródło zdjęć: © PAP

20.02.2007 11:55

Anna Fotyga poinformowała, że omawiała z Carlem Bildtem także sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym sprawę Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku. Jak podkreśliła, Polska liczy tutaj na "tradycyjną szwedzką solidarność. Powiedziała, że Polska zastosuje wszelkie dostępne jej środki, aby nie dopuścić do budowy gazociągu.

Szef szwedzkiej dyplomacji powiedział z kolei, że pewne ustalenia na temat gazociągu zapadły wcześniej, gdy ani on, ani Anna Fotyga nie sprawowali jeszcze swoich urzędów. Zaznaczył jednocześnie, że Szwecja podejmie decyzję w sprawie Gazociągu Północnego kierując się przepisami prawa międzynarodowego i prawa morza, a zwłaszcza przesłankami ekologicznymi.

Jak dodał "w tej chwili toczą się prace wstępne, poprzedzające decyzję Szwecji w sprawie Gazociągu Północnego". Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż Gazociąg przebiegałby przez fińską, szwedzką i duńską strefę ekonomiczną.

Unia Europejska stwierdziła, że tego typu Gazociąg będzie częścią szerszego systemu, mianowicie sieci transeuropejskiej, co oczywiście nie zmniejsza naszej odpowiedzialności za kształt decyzji w chwili obecnej - powiedział Bildt.

Carl Bildt zaznaczył, że Polska i Szwecja są "aktywni i bliskimi partnerami". Jak podkreślił, oba kraje mają szerokie związki gospodarcze, a coraz więcej Polaków przybywa do Szwecji. Więzi między naszymi krajami są bliskie- zapewnił.

W sierpniu 2006 r. Gazprom oraz niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF podpisały porozumienie dotyczące budowy Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Rosyjski koncern chce, aby budowa morskiego odcinka gazociągu ruszyła wiosną 2008 r. Pierwsza nitka bałtyckiej magistrali, którą rosyjski gaz popłynie bezpośrednio do Niemiec, z pominięciem Polski i innych krajów tranzytowych, powinna być uruchomiona w drugiej połowie 2010 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)