Polska i Niemcy powołają rządowych koordynatorów ds. współpracy
Powołanie przez rządy Polski i Niemiec
koordynatorów do spraw współpracy między obydwoma krajami było
jednym z tematów rozmowy przeprowadzonej w Berlinie przez
podsekretarza stanu w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Jana Truszczyńskiego z sekretarzem stanu w niemieckim MSZ, Klausem
Schariothem.
Polityczna decyzja w sprawie powołania koordynatorów już
zapadła - powiedział Truszczyński po spotkaniu.
Urząd koordynatora będzie utworzony w strukturze obu MSZ. Truszczyński poinformował, że strona polska ma już odpowiedniego kandydata na to stanowiska, nie ujawnił jednak jego nazwiska. Nazwiska koordynatorów mają być ogłoszone podczas konsultacji międzyrządowych, które odbędą się 4 listopada w Krakowie.
Koordynatorzy nie będą urzędnikami, lecz znanymi osobistościami mającymi dostęp do kręgów władzy i mediów. Będą to ludzie o dużych społecznych wpływach i na tyle znani, że nie będą musieli się wszystkim przedstawiać - powiedział Truszczyński.
Polski dyplomata pozytywnie ocenił pracę polsko-niemieckiego zespołu prawników, który ma przygotować dla obu rządów wspólne stanowisko w sprawie roszczeń odszkodowawczych niemieckich wypędzonych. Prace są zaawansowane - zapewnił Truszczyński. Powtórzył ocenę sprzed tygodnia, że praca nad wspólnym dokumentem przebiega sprawnie i nie powinna ciągnąć się miesiącami.
Tematami rozmów Truszczyńskiego i Schariotha były także przygotowania do obchodów "Polskiego roku" w Niemczech w 2005 roku oraz budżet Unii Europejskiej na lata 2007-2013. W tej sprawie stanowiska Polski i Niemiec pozostają rozbieżne.
Warszawa opowiada się za ustaleniem najpierw przyszłych zadań Unii i dostosowaniem budżetu do tych zadań, Berlin chce jako największy płatnik do unijnej kasy ograniczenia wydatków.
Jacek Lepiarz