PolskaPolska i Hiszpania za utrzymaniem systemu nicejskiego

Polska i Hiszpania za utrzymaniem systemu nicejskiego

30.07.2003 15:25, aktual.: 30.07.2003 15:35

Polska i Hiszpania "stanowczo" opowiadają
się za utrzymaniem przyjętego w Nicei systemu głosowań w Unii
Europejskiej - poinformował, po rozmowach z przebywającą
w Polsce minister spraw zagranicznych Hiszpanii Aną
Palacio, szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz.

W Nicei Polska wywalczyła dla siebie 27 głosów na 345 w przyszłej unijnej Radzie Ministrów, tyle samo co Hiszpania i tylko o dwa głosy mniej niż każdy z czterech największych krajów Unii - Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy.

Opracowujący dla Unii przyszłą konstytucję Konwent chce wprowadzić inny system, według jego inicjatorów bardziej demokratyczny i prostszy. Decyzje mają zapadać "podwójną większością" - zwykłą większością liczby państw, przy czym owa większość musi stanowić co najmniej 60% ludności UE.

System ten faworyzuje najludniejsze kraje Unii, takie jak 81- milionowe Niemcy czy 60-milionowa Francja. Na zmianie traci Polska (38 mln mieszkańców), która w systemie nicejskim niemal dorównuje Niemcom w liczbie głosów, a w nowym będzie miała przeszło dwa razy mniejszą siłę przebicia. Traci też Hiszpania (39 mln mieszkańców).

Nicejski system podejmowania decyzji wejdzie w życie w przyszłym roku, po przystąpieniu do UE dziesięciu krajów, i zgodnie z propozycjami Konwentu Europejskiego ma być utrzymany do roku 2009. Wtedy przywódcy Unii mieliby postanowić, czy przedłużyć go jeszcze o trzy lata.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także