Świat"Polska gotowa do pracy nad tekstem konstytucji europejskiej"

"Polska gotowa do pracy nad tekstem konstytucji europejskiej"

Polska jest gotowa do pracy nad tekstem traktatu
konstytucyjnego, który przygotował unijny konwent kilka lat temu -
zapewnił prezydent Lech Kaczyński po nieformalnym spotkaniu ośmiu
prezydentów w Rydze. Zastrzegł jednak, ten tekst wymaga pewnych
zmian.

"Polska gotowa do pracy nad tekstem konstytucji europejskiej"
Źródło zdjęć: © PAP

Prezydenci Austrii, Finlandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch rozmawiali podczas dwudniowego spotkania głównie o przyszłości Unii Europejskiej, w tym o konstytucji unijnej. Przywódcy skupili się także na wyzwaniach i zadaniach, które stoją przed UE, na ochronie środowiska i roli Unii jako globalnego gracza w świecie.

Wbrew zapowiedziom kryzys polityczny na Ukrainie nie stał się oddzielnym tematem spotkania przywódców. Na pytanie o Ukrainę podczas konferencji prasowej odpowiedział jedynie prezydent Kaczyński. Powiedział, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie przystąpienia Kijowa do UE, ale - jak zastrzegł - "to jest sprawa pewnej perspektywy, a nie tego, co mogłoby się zdarzyć już dzisiaj czy w bardzo niedługim czasie".

Lech Kaczyński odnosząc się do bieżącej sytuacji w Kijowie ocenił, że jest ona dynamiczna, ale na razie Ukraińcy deklarują, iż swoje problemy rozwiążą sami, co jest naturalne. We wtorek prezydent powiedział dziennikarzom, że Polska jest gotowa włączyć się w sprawę rozwiązania kryzysu na Ukrainie, ale pod warunkiem, że zwrócą się o to władze w Kijowie, a szczególnie prezydent Wiktor Juszczenko. Jak podkreślił polski prezydent, nie będziemy się wtrącać w sprawy wewnętrzne Ukrainy.

Na pytanie o Rurociąg Północny Kaczyński odparł, że Polska w tej sprawie zdania nie zmieniła i sprzeciwia się tej inwestycji. Przyznał jednak, że nie było o tym mowy podczas spotkania w Rydze.

Według polskiego prezydenta fakt, że nieformalne spotkanie ośmiu prezydentów odbywa się w Rydze, stolicy kraju, który kiedyś był częścią b. ZSRR, ma wymiar symboliczny. To jest miara sukcesu Unii Europejskiej- podkreślił. Jak dodał, warto pamiętać, że Unia stworzyła na okres dwóch pokoleń sferę, w której niemożliwe są wojny, bo jest to sfera pokoju i współpracy.

Prezydenci podkreślali, że UE jest sukcesem, którego czasami się nie docenia. Jednocześnie część z nich, m.in. prezydenci Austrii, Węgier i Finlandii wyrazili poparcie dla starań Berlina, by tak prowadzić prace nad traktatem konstytucyjnym UE, by udało się go przyjąć przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

Lech Kaczyński przypomniał, że Polska należy do państw, które nie ratyfikowały traktatu. Jak zaznaczył, Warszawa jest gotowa do prac nad tekstem obecnego traktatu konstytucyjnego, ale wymaga on zmian.

W ocenie polskiego prezydenta, pomysł nieformalnego spotkania ośmiu prezydentów to inicjatywa bardzo udana, bo są to państwa o różnej wielkości, różnej tradycji, różnej przeszłości, "te zza żelaznej kurtyny i te, które zakładały EWG". Następny szczyt, jak poinformował prezydent Austrii Heinz Fischer, odbędzie się w jego kraju.

Polski prezydent rozmawiał rano z prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem. Tematami spotkania były kwestie dwustronne oraz polityka europejska, w tym zapewne konstytucja UE. Koehler po szczycie ocenił, że po 50 latach od podpisania Traktatów Rzymskich historia integracji europejskiej jest historią sukcesu i powinniśmy być z tego dumni. Czasami mam wrażenie, że my sami w Europie nie doceniamy tego sukcesu, zgodnie z powiedzeniem, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju - powiedział prezydent Niemiec.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Włoch Giorgio Napolitano i Portugalii Anibal Cavaco Silva. Ostatni zwrócił uwagę, że jeszcze 20 lat temu takie spotkanie, jak w stolicy Łotwy, byłoby trudne do wyobrażenia. Prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga zwróciła uwagę, że żaden kraj ani żaden kontynent nie może obecnie istnieć oddzielnie, dlatego należy postrzegać Europę w przyszłości jako gracza globalnego. (js)

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)