ŚwiatPolską drogą wprost do Hiszpanii? To możliwe

Polską drogą wprost do Hiszpanii? To możliwe

Na obszarze Południowego Bałtyku ma być odtworzony średniowieczny szlak pątniczy pod nazwa Pomorska Droga św. Jakuba. Szlak zostanie włączony w ogólnoeuropejską sieć szlaków Jakubowych, prowadzących do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miejsce to było w średniowieczu obok Rzymu i Jerozolimy, jednym z trzech głównych celów pielgrzymek chrześcijan.

25.04.2011 | aktual.: 25.04.2011 16:12

Rezultatem projektu, który ma mieć charakter turystyczny i kulturowy, będzie wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych oraz wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych.

Projekt "RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba", ma być realizowany w najbliższych dwóch latach. Jego partnerami są m.in. woj.zachodniopomorskie, Fundacja Szczecińska, Gmina Miasto Lębork (lider projektu), woj.pomorskie, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, litewskie miasto Kretynga i uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy). Łączna wartość projektu to ponad 1,2 mln euro, z czego 85 proc. to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Oznaczone żółtymi muszlami na niebieskim tle Droga Św. Jakuba, o wspólnej nazwie Camino, należy do najcenniejszych szlaków łączących w sobie duchowość, obcowanie z naturą, odkrywanie dziedzictwa kulturowego i turystykę aktywną. Szlak powstał ponad tysiąc lat temu, a celem wędrówki był grób św. Jakuba w Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Jednocząc ludzi drogi św. Jakuba znacząco przyczyniły się do rozkwitu kultury europejskiej. Johann Wolfgang von Goethe napisał, iż "drogi św. Jakuba ukształtowały Europę".

Tradycja pielgrzymowania do Santiago odrodziła się w latach 80. XX w., wówczas to w Europie zaczęto rekonstruować stare szlaki Jakubowe. W 1993 roku hiszpański szlak Camino de Santiago został wpisany przez UNESCO na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Najlepiej rozbudowana siec dróg św. Jakuba istnieje dziś przede wszystkim w Hiszpanii, Francji oraz w Niemczech południowych i zachodnich.

Rada Europy doceniając znaczenie tego szlaku dla dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu, ustanowiła go w 1986 r. Pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym. Od tego czasu bardzo intensywnie w różnych krajach Europy - od Hiszpanii począwszy, przez Francję, Niemcy, po Polskę - odtwarzana jest sieć historycznych szlaków Jakubowych.

Sieć Jakubowych dróg liczy dziesiątki tysięcy kilometrów. W Polsce jest ich już kilkanaście, w tym m.in. wielkopolska, dolnośląska, małopolska i sudecka.

Wzdłuż Bałtyku Droga św. Jakuba prowadziła od Estonii, przez Łotwę, Litwę, do Gdańska, skąd przez Lębork, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin do Niemiec.

W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy sanktuariów kalwaryjskich), drogi św. Jakuba przeznaczone są dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)