ŚwiatPolska deklaruje pomoc w konflikcie na Ukrainie

Polska deklaruje pomoc w konflikcie na Ukrainie

Jesteśmy gotowi pomóc w rozwiązywaniu kryzysu
politycznego na Ukrainie, jeśli władze tego kraju zwrócą się o to
do nas - zadeklarował prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z litewskim prezydentem Valdasem Adamkusem. Zaznaczył
jednocześnie, że Polska nie chce wtrącać się w wewnętrzne sprawy
Kijowa.

Polska deklaruje pomoc w konflikcie na Ukrainie
Źródło zdjęć: © PAP

Prezydent mówił na lotnisku w Wilnie, że rozmawiał z Valdasem Adamkusem o sytuacji na Ukrainie, "wyrażając gotowość do tego, żeby brać udział w rozwiązaniu problemów, jeżeli Ukraina, szczególnie prezydent Wiktor Juszczenko, będzie tego potrzebował".

Jak zaznaczył polski prezydent, "żeby było jasne", nie chcemy wtrącać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Lech Kaczyński powiedział, że jeżeli prezydent Juszczenko będzie chciał, to oczywiście Polska i Litwa nie będą się uchylać, ale absolutnie nie chcą wtrącać się w sprawy wewnętrzne.

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Wiktora Juszczenki Ołeksandr Czałyj oświadczył we wtorek, że Ukraina nie potrzebuje zagranicznych pośredników do uregulowania konfliktu politycznego powstałego wokół dekretu o rozwiązaniu parlamentu.

Prezydent Kaczyński, pytany, czy w proces rozwiązywania kryzysu na Ukrainie powinna włączyć się Unia Europejska, odpowiedział, że najbliższe Ukrainie spośród unijnych państw są właśnie Polska i Litwa. I każdy, kto zna historię, o tym świetnie wie - dodał.

Z kolei na pytanie o ewentualny udział byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w mediacji Lech Kaczyński odpowiedział, że dla dobra sprawy nie wyklucza niczego. Dla dobra Polski, demokracji ukraińskiej niczego nie wykluczam - zaznaczył. Jednak - jak podkreślił - w tej chwili z tego rodzaju propozycjami w ogóle się nie spotkał.

Lech Kaczyński, pytany czy kryzys polityczny u wschodniego sąsiada nie wpłynie negatywnie na ubieganie się przez Polskę i Ukrainę o organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, odpowiedział:_ Zobaczymy._

Prezydent ma jednocześnie nadzieję, że na kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji o organizacji Euro 2012 będzie ją znał. Poinformował, że 18 kwietnia z prezydentem Juszczenką pojadą do Cardiff na ogłoszenie tej decyzji, ale "pod warunkiem, że wygramy".

Gospodarz Euro 2012 zostanie ogłoszony w Cardiff 18 kwietnia. Dzień wcześniej nastąpi oficjalna i ostatnia prezentacja kandydatów. Oprócz Polski i Ukrainy, o organizację mistrzostw Europy w 2012 roku starają się Włochy oraz wspólnie Węgry i Chorwacja.

Prezydenci Polski i Litwy rozmawiali także o konstytucji europejskiej, sprawach związanych z Możejkami oraz o Rospudzie. Prezydent Lech Kaczyński dodał, że zostało jeszcze wiele spraw do omówienia, m.in. kwestia elektrowni atomowej w Ignalinie. Lech Kaczyński i Adamkus mają o tym rozmawiać podczas majowego spotkania, które prawdopodobnie odbędzie się w Krakowie.

Prezydent powiedział, że w drodze na szczyt w Rydze zatrzymał się w Wilnie na znak solidarności z prezydentem Adamkusem. Jak przyznał, formuła spotkania ośmiu prezydentów, która została ustalona jeszcze za prezydentury Kwaśniewskiego, nie jest dla niego do końca zrozumiała. Zwrócił uwagę, że w spotkaniu uczestniczy prezydent Łotwy, a nie ma prezydentów Litwy i Estonii.

Lech Kaczyński powiedział, że bardzo cieszy się ze spotkania z Adamkusem, bo - jak mówił - "pan prezydent jest wielkiej klasy, bardzo kulturalnym, wspaniałym człowiekiem".

Prosto z Wilna polski prezydent udał się do Rygi, gdzie weźmie udział w nieformalnym szczycie ośmiu europejskich prezydentów. Jak zaznaczył, będzie też rozmawiał w cztery oczy z prezydentami: Włoch - Giorgio Napolitano i Niemiec - Horstem Koehlerem. Jak zapowiedział Lech Kaczyński, w rozmowie z Koehlerem przekaże "pewne ustalenia" dotyczące polskiej polityki. (js)

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP
kryzysspotkanieukraina

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)