PolskaPolska chce pozbyć się min przeciwpiechotnych

Polska chce pozbyć się min przeciwpiechotnych

Polska będzie chciała ratyfikować
Konwencję Ottawską o zakazie używania, składowania, produkcji i
przekazywania min przeciwpiechotnych do do 2012 r. - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polska chce pozbyć się min przeciwpiechotnych
Źródło zdjęć: © AFP

27.08.2008 | aktual.: 27.08.2008 16:37

Takie zapewnienie usłyszał podczas swojej wizyty w Warszawie i spotkania z przedstawicielami MSZ i MON Jordanii Mired Raada Al-Hussein, książę Jordanii, która sprawuje obecnie prezydencję nad Konwencją Ottawską. Początkowo planowano, że ratyfikacja konwencji nastąpi dopiero w 2015 r. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak parlament.

Polska podpisała konwencję prawie jedenaście lat temu, ale nadal nie dokonała jej ratyfikacji. W naszym kraju w dalszym ciągu składowane są miny przeciwpiechotne, które mogą zostać użyte w działaniach bojowych.

Jak podkreśla PCK, cierpienia jakie powodują miny są szczególnie okropne. Jeśli osoba nastąpi na minę przeciwpiechotną, detonacja powoduje oderwanie jednej lub obu nóg oraz wbicie się w mięśnie i dolne części ciała fragmentów ziemi, żwiru z podłoża, a nawet roztrzaskanych kości. Trzy czwarte ofiar min przeciwpiechotnych stanowią osoby cywilne, z których 34% to dzieci.

Konwencja Ottawska opiera się na zwyczajowych zasadach międzynarodowego prawa humanitarnego. Zasady te zakazują użycia broni, które ze wykluczają możliwość rozróżnienia pomiędzy osobami cywilnymi a żołnierzami lub też powodują zbędne cierpienia. Konwencja została otwarta do podpisania 3 grudnia 1997 r. i weszła w życie 1 marca 1999 r. Obecnie 156 państw jest jej stronami.

Państwa przystępujące do konwencji nie mogą w żadnej sytuacji używać, konstruować, produkować, składować lub przekazywać min przeciwpiechotnych. Mają także obowiązek zniszczenia składowanych miny w przeciągu 4 lat od wejścia w życie konwencji. W przypadku min znajdujących się w ziemi, muszą być one zniszczone w ciągu 10 lat. Niewielka liczba min może być zachowana wyłącznie dla celów rozwoju technik rozminowywania i niszczenia min oraz szkolenia osób w zakresie użycia tych technik.

Minę skonstruowano tak, by wybuchała wskutek obecności, bliskości lub kontaktu z człowiekiem. Negocjatorzy chcą także zakazu używania urządzeń, które poprzez przystosowanie innych rodzajów amunicji działają jak miny przeciwpiechotne.

Konwencja Ottawska zakazuje tylko min przeciwpiechotnych. Nie obejmuje: min przeciwczołgowych lub przeciwpancernych, urządzeń przeciwmanipulacyjnych połączonych z miną przeciwpancerną lub zdalnie sterowanej amunicji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)