Polska będzie współpracować z Pakistanem
Prezydenci Pakistanu Pervez Musharraf i Polski Lech Kaczyński zapewnili, że zależy im na wzmocnieniu relacji polsko-pakistańskich.
Lech Kaczyński ocenił, że "istnieją możliwości poszerzenia stosunków polsko-pakistańskich". Zarówno w kwestiach związanych z wymianą gospodarczą, jak współpracą w dziedzinach: obronnej, politycznej i kulturalnej - dodał.
Prezydent Musharraf podkreślił z kolei, że przyjechał do Warszawy z programem, który ma na celu poprawę stosunków między naszymi krajami. Jak mówił, rozmowy dotyczyły m.in. możliwości inwestycyjnych, a także współpracy w obszarze produkcji obronnej.
Musharraf podziękował też polskiemu rządowi i Polakom za pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie w 2005 roku.
Jak powiedział Lech Kaczyński, rozmawiano również "o najważniejszych problemach dzisiejszego świata". O sprawach, w których Pakistan ze względu na swoje położenie geograficzne, a także wielkie rozmiary jest bardzo mocno zaangażowany - wyjaśnił.
Bardzo wysoko cenimy wasz kraj ze względu na osiągnięcia polityczne i gospodarcze - podkreślił Musharraf. Mamy całkowitą zbieżność poglądów dotyczącą wszystkich kwestii regionalnych oraz międzynarodowych - zapewnił.
Musharraf przyjechał do Polski w niedzielę z dwudniową wizytą oficjalną. W poniedziałek spotka się jeszcze z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Przed rozmową z szefem polskiego rządu złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tematem spotkań polskich polityków z prezydentem Musharrafem będą m.in. stosunki bilateralne, polskie zaangażowanie w misję NATO w Afganistanie oraz sytuacja w regionie Azji Południowej.
Po południu w Belwederze Pervez Musharraf weźmie udział w prezentacji polskiego tłumaczenia jego autobiograficznej książki - "Na linii ognia" ("In the Line of Fire: A Memoir").
Musharraf, uczestnik wojny pakistańsko-indyjskiej o Kaszmir z 1965 roku, podczas kolejnej konfrontacji między Indiami a Pakistanem w 1971 r. służył w elitarnej jednostce komandosów. Błyskawiczna kariera wojskowa doprowadziła go do stopnia generała. W 1998 roku Musharraf został szefem sztabu armii pakistańskiej. Jesienią 1999 r., po zdymisjonowaniu przez premiera Nawaza Szarifa, dokonał przewrotu wojskowego i obalił jego rząd.
Obecny prezydent stanął na czele Narodowej Rady Bezpieczeństwa, rozwiązał parlament i mianował się prezydentem. Zaprzysiężony w 2001 roku uzyskał w referendum w 2002 r. przedłużenie kadencji o 5 lat. Musharraf przeżył dwa zamachy na swoje życie.
Musharraf dąży do utrzymania dobrych stosunków z USA; w 2001 roku poparł interwencję w rządzonym przez Talibów Afganistanie.
W historii stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami to pierwsza wizyta prezydenta Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce. W tym roku przypada też 45-lecie polsko-pakistańskich stosunków dyplomatycznych, które na szczeblu ambasad zostały nawiązane 17 grudnia 1962 roku.
Pakistan jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym w Azji Południowej. W roku 2005 polski eksport do Pakistanu wzrósł prawie dwukrotnie z 34,3 do 63,74 mln dolarów.