Polska będzie wojować ze Słowacją o... Janosika?
Prezydenci Polski i Słowacji - Lech Kaczyński i Ivan Gaszparovicz - rozmawiali w Kieżmarku, w słowackiej siedzibie Euroregionu "Tatry", o
współpracy transgranicznej i turystyce. Dziennikarze pytali ich,
czy Polska i Słowacja będą wojować o... Janosika.
03.12.2007 | aktual.: 04.12.2007 10:33
Prezydenci byli tym pytaniem rozbawieni. Na pewno nie będziemy walczyć o Janosika, nie narazimy naszych stosunków ze Słowacją - zapewnił Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej zamykającej robocze rozmowy obu prezydentów.
Polski prezydent zażartował również, że jeden z jego ochroniarzy nosi pseudonim Janosik. Ale on nie jest góralem, chociaż w mojej ochronie jest kilku górali. Na pewno o to nie będziemy wojować - dodał.
Z kolei prezydent Gaszparovicz zauważył, że obaj obdarowali się taką bronią, jaką nosił Janosik, czyli ciupagami. Każdy ma swojego Janosika - zaznaczył.
Obaj prezydenci mówili o inwestycjach w Euroregionie "Tatry", jego rozwoju gospodarczym, ale także w ogóle o współpracy między naszymi krajami.
Prezydent Kaczyński kolejny raz podkreślił, jak ważna jest współpraca państw Europy Centralno-Wschodniej - jak mówił - od zachodniej granicy Czech do wschodniej granicy Estonii. Jak podkreślił, kraje te, do których w przyszłości - ma nadzieję - dołączy Ukraina, mogą wspólnie stanowić istotną siłę w Unii Europejskiej.
UE jest wspaniałym pomysłem. Jest jednym z największych sukcesów naszej cywilizacji, ale to nie znaczy, że jest rajem na ziemi. To jest miejsce, gdzie trzeba walczyć o swoje interesy - powiedział Kaczyński.
Zaznaczył, że kraje te powinny traktować się równo, tak, jakby każdy z nich miał taką samą liczbę mieszkańców. Taka zasada, jak mówił, obowiązuje w stosunkach Polski z mniejszymi krajami, jakimi są Słowacja czy Litwa.
Lech Kaczyński przebywał z roboczą wizytą na Słowacji.
Euroregion "Tatry" to obszar typowo górski. Jest polsko-słowackim związkiem powiatów, miast, gmin i wsi Podhala, Pienin, Gorców, Spisza, Szarisza, Orawy, Liptowa oraz Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Niskiego. Zajmuje powierzchnię ok. 8 tys. km2. Ma wyjątkowe walory przyrodnicze, krajoznawcze i kulturowe. Na jego obszarze znajduje się pięć parków narodowych. (jks)
Anna Staszkiewicz