PolskaPolska będzie dążyć do zapisania ustaleń z Joaniny do Traktatu Konstytucyjnego

Polska będzie dążyć do zapisania ustaleń z Joaniny do Traktatu Konstytucyjnego

Premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że
Polska będzie dążyć do tego, by ustalenia z Joanniny zostały
zapisane w protokole do Traktatu Konstytucyjnego, gdyż podniosłoby
to rangę tego porozumienia do dokumentu równego traktatom
europejskim.

11.09.2007 | aktual.: 11.09.2007 09:18

Premier powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga na ostatnim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Portugalii potwierdziła, że najważniejszym polskim postulatem jest umieszczenie w traktacie zapisu, pozwalającego na odwlekanie niekorzystnych, zdaniem Polski, decyzji w unijnej Radzie.

W sprawie unijnego traktatu trwa dyskusja, będziemy nadal przekonywać pozostałe państwa członkowskie Unii do przyjęcia polskich postulatów - mówił premier.

Jarosław Kaczyński zapewnił ponownie, że Anna Fotyga pełnoprawnie reprezentowała Polskę podczas szczytu UE w Portugalii. Powtórzył, że konstytucja mówi, że przysięgę składa minister, a więc osoba już powołana na to stanowisko, a ponieważ Anna Fotyga przebywała za granicą nie mogła od razu dopełnić formalności ślubowania. Zaznaczył, że w tej sprawie okoliczności były szczególne. Dodał, że Fotyga złożyła ślubowanie, kiedy tylko wróciła do kraju.

Zdaniem premiera, wszelkie spekulacje w tej kwestii są niepotrzebnym "robieniem sprawy z czegoś, co nie istnieje". Premier powiedział, że najważniejsze było to, że Anna Fotyga uczestniczyła w niezwykle ważnych dla Polski rokowaniach. Podkreślił, że obecność minister Fotygi podczas negocjacji była bardzo ważna z punktu widzenia interesu naszego kraju.

Pytany o informacje (Michała Kamińskiego)
z kancelarii prezydenta, w których stwierdzono, że prezydent powołał Fotygę ze świadomością, że decyzja ta wejdzie w życie później, premier odparł, że jest to tylko rozbieżność w interpretacji prawa. Interpretował to prawo rzecznik prasowy, który nie jest prawnikiem - powiedział J. Kaczyński.

W piątek przed sejmową debatą nad wnioskami PO o odwołanie ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego, prezydent Lech Kaczyński odwołał 15 ministrów, których dotyczyły wnioski Platformy Obywatelskiej. Ministrowie zostali sekretarzami stanu. W konsekwencji Sejm nie zajął się wnioskami PO, bo stały się bezprzedmiotowe.

Fotyga, która uczestniczyła w pierwszym po wakacjach spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w sprawie nowego traktatu UE, jeszcze tego samego dnia wieczorem została ponownie powołana na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

W poniedziałek rano burzę wywołał fakt, że Fotyga nie złożyła przysięgi. Według byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, Fotyga - skoro nie dopełniono obowiązku złożenia przysięgi - rano w poniedziałek nie była jeszcze ministrem spraw zagranicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)