ŚwiatPolscy żołnierze uruchomili sieć energetyczną w Iraku

Polscy żołnierze uruchomili sieć energetyczną w Iraku

Sieć energetyczną dla 100 tysięcy
mieszkańców półmilionowej Diwanii oddali do użytku polscy
żołnierze z wielonarodowej dywizji Centrum-Południe. Sieć zapewnia
nie tylko prąd, lecz także wodę, bo gwarantuje nieprzerwane
działanie ujęcia wody pitnej.

Jest to jedno z największych przedsięwzięć, które mają poprawić warunki życia w Diwanii, gdzie problemy z elektrycznością i wodą są codzienną zmorą mieszkańców.

Prace nad inwestycją trwały od sierpnia. Zespół specjalistów pod kierownictwem ppłk. Andrzeja Staniszewskiego opracował projekt składający się z siedmiu części, realizowanych jednocześnie w różnych rejonach miasta.

Zbudowano linię przesyłową o długości ponad 45 km. Podłączono do niej 5 tysięcy domów mieszkalnych, ujęcie wody pitnej oraz miejską oczyszczalnię ścieków.

Szczególne znaczenie miało dostarczenie stałego zasilania dla ujęcia wody i oczyszczalni, które obsługują jedną trzecią miasta. Wcześniej z powodu niedoborów prądu zarówno ujęcie wody jak i oczyszczalnia ścieków działały z przerwami.

W ramach jednego projektu istotnie polepszyliśmy sytuację energetyczną w mieście, zaopatrzenie w wodę pitną, a równocześnie zapewniliśmy bezkolizyjną pracę dużej oczyszczalni ścieków - wylicza płk Wiesław Mitkowski, szef oddziału koordynującego całokształt współpracy cywilno-wojskowej realizowanej przez wielonarodową dywizję.

Pomoc ludności Iraku to główny cel współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC - ang. Civil Military Cooperation), realizowanej w dywizji. W strukturach CIMIC są specjaliści z Polski i innych krajów.

Priorytetem działań CIMIC jest pomoc w odbudowie i rozwoju systemów dostarczających energię elektryczną oraz wodę pitną, opracowywanie projektów służących poprawie warunków życia i bezpieczeństwa. Pomoc trafia też do szpitali i placówek służby zdrowia, a także do pojedynczych, potrzebujących osób.

Wśród pracowników CIMIC są specjaliści od gospodarki wodnej, ekonomii, energetyki, budownictwa, edukacji i archeologii. CIMIC to także udzielanie pomocy humanitarnej, dystrybucja darów, środków medycznych i wyposażenia dla placówek publicznych.

Od początku misji w Iraku zrealizowano łącznie ponad 2100 projektów pomocowych dla ponad 600 tysięcy Irakijczyków.

Wojciech Tumidalski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)