Trwa ładowanie...
d4ktr3y
24-03-2005 15:35

Polscy żołnierze pojadą do Afganistanu?

W ramach NATO są naciski na Polskę, aby zwiększyła swoje zaangażowanie w Afganistanie - oświadczył marszałek Senatu Longin Pastusiak.

d4ktr3y
d4ktr3y

Marszałek, wraz z delegacją Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, odwiedził Afganistan, na zaproszenie dowódcy generalnego NATO gen. Jamesa Jonesa. Delegacja spotkała się m.in. z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem oraz z przedstawicielami rządu afgańskiego.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje około 100 polskich żołnierzy, głównie saperów. Jak powiedział Pastusiak, nie wiadomo jeszcze, o ile miałby zostać zwiększony polski kontyngent w tym kraju. Na razie odbierane są sygnały polityczne - zaznaczył marszałek.

Marszałek przypomniał o planach przejęcia w sierpniu 2007 roku dowództwa nad siłami NATO w Afganistanie przez duńsko-niemiecko- polski Wielonarodowy Korpus Północ Wschód. Zwiększyłoby to zaangażowanie polskich sił w tym kraju.

Pastusiak określił sytuację w Afganistanie jako "niestabilną". Jak poinformował, 50% terytorium kraju jest kontrolowane przez wojska NATO. Na pozostałym terenie Amerykanie ciągle toczą walki z oddziałami talibów i zbuntowanych przeciwko rządowi dowódców wojskowych.

d4ktr3y

Marszałek podkreślał potrzebę stabilizacji struktur demokratycznych kraju. Jego zdaniem, sukcesem demokracji afgańskiej były wybory prezydenckie z października 2004 roku, w których odnotowano ponad 70 proc. frekwencję.

18 września mają się odbyć w Afganistanie wybory do parlamentu.

Wielkim problemem kraju jest stan gospodarki - ocenił marszałek. Prezydent Karzaj powiedział w rozmowie z Pastusiakiem, że 40-60% dochodów Afganistanu pochodzi z handlu narkotykami. Kraj ten, jak powiedział Pastusiak, jest obecnie największym producentem narkotyków na świecie. Samo opium hodowane jest tam na ponad 200 tys. hektarów.

Utworzone w 1955 roku Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest niezależnym od Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego zgromadzeniem parlamentarzystów 26 państw członkowskich NATO. W pracach Zgromadzenia uczestniczy też 13 delegacji stowarzyszonych, m.in. z Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Delegacja Sejmu i Senatu do ZP NATO składa się z 24 przedstawicieli (18 posłów i 6 senatorów). Jej przewodniczącym jest marszałek Senatu Longin Pastusiak.

d4ktr3y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ktr3y
Więcej tematów