Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli miesięczny post
Po zachodzie słońca miesięczny
post rozpoczęli polscy wyznawcy islamu, których największe w kraju
skupiska są w województwie podlaskim. Okolicznościowe modlitwy z
tej okazji odbyły się m.in. w Białymstoku, Bohonikach i Suchowoli.
14.10.2004 | aktual.: 14.10.2004 19:10
Zwany ramadanem lub ramazanem, 30-dniowy post wyznawców islamu to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego. Rok tak liczony jest krótszy od tradycyjnego o 11 dni, dlatego termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich ulega ciągłym przesunięciom.
Zakończy go w połowie listopada radosne święto Ramadan Bajram - jedno z dwóch najważniejszych w islamie.
W czasie ramadanu wszystkich wiernych, którzy ukończyli dziesięć lat, obowiązuje ścisły post od wschodu do zachodu słońca. Nie dotyczy on jedynie chorych, kobiet ciężarnych oraz podróżnych przebywających w drodze dłużej niż trzy dni.
W ramadanie wierni dbający o przestrzeganie zasad wiary powinni powstrzymywać się w ciągu dnia m.in. od jedzenia, picia alkoholu, seksu, palenia tytoniu i używania kosmetyków. Dużo czasu muszą poświęcać modłom.
Według tradycji, dziesięć ostatnich nocy ramadanu nazywa się "szczęśliwymi". Jedna z nich jest nocą przeznaczenia, w którą Bóg przebacza grzechy, pod warunkiem że wierni modlą się w tym czasie. Ponieważ nie wiadomo, która z nich jest tą najważniejszą, należy modlić się wtedy we wszystkie noce.
Najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Jego przedstawiciele szacują liczbę wiernych na około 5 tysięcy osób, a wraz z cudzoziemcami- muzułmanami przebywającymi w Polsce - na ok.20-25 tys.
Większość polskich wyznawców islamu mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety i mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.