Trwa ładowanie...
d2esxgc
15-03-2007 11:30

Polscy studenci informatyki znowu górą!

Po raz drugi "Orły Warszawy", dużyna Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego wygrała Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym ( International Collegiate Programming Contest ) zorganizowane przez Association for Computing Machinery. Polska drużyna rozwiązała najwięcej, osiem zadań, na dziesięć możliwych. W skład zwycięzkiej drużyny weszli: Filip Wolski, Marcin Pilipczuk, Marek Cygan a ich opiekunami byli prof. Jan Madey i dr hab. Krzysztof Diks.

d2esxgc
d2esxgc

Był to już 13. występ "Orłów Warszawy" na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, a drugi zakończony zwycięstwem. Poprzednio drużyna prowadzona przez prof. Jana Madeya i dr hab. Krzysztofa Diksa zwyciężyła przed czterema laty. Przed rokiem reprezentani Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zajęli siódme miejsce ( na drugiej lokacie uplasował się z zespół z Uniwersytetu Jagielońskiego ). Do Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym 2007 zgłoszono rekordową liczbę drużyn - aż 6099 ( w tym 7 z Uniwersytetu Warszawskiego ) - z 1756 szkół wyższych w 82 krajach.

W tegorocznym finale zorganizowanym w Japonii "Orły Warszawy" musiały pokonać 88 drużyn z Europy, Azji, obu Ameryk, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Południowego Pacyfiku. Na rozwiązanie 10 zadań mieli pięć godzin. Błyskawicznie rozwiązali pierwsze zadanie ( po 13 minutach ) zaczynając zawody na pierwszym miejscu. Przez trzy godziny było nerwowo, gdyż polscy zawodnicy znaleźli się nawet w drugiej 10-tce. Ponownie jednak znaleźli się na pierwszym miejscu po rozwiązaniu szóstego zadania. Na kilkanaście minut zostali wyprzedzeni przez drużynę Uniwersytetu Tsinghua z Pekinu, którzy rozwiązali siedem zadań, ale w dziesięć minut później odzyskali prowadzenie i nie oddali go już do końca. Na 28 minut przed zakończeniem konkursu wysłali do jurorów informację o rozwiązanym zadaniu ósmym.

Filip Wolski jest studentem pierwszego roku MIM UW, jego koledzy Marcin Pilipczuk i Marek Cygan są już na czwartym roku. Pierwszy z nich, laurteat międzynarodowej olimpiady informatycznej, zaraz po zawodach jedzie do Stanów Zjednocznonych na rozmowę w sprawie praktyk w jednej z firm IT. Pozostali dwaj zamierzają w tym roku odbyć praktyki w Google w Szwajcarii i USA. Marek Cygan to także ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Google TOP Coder. "Orły Warszawy" otrzymają 10 tys. USD do podziału isprzęt komputerowy od IBM. Firma ta sponsoruje Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym od dziesięciu lat traktując je także jako sposób na dotarcie do najzdolniejszych studentów.

"Sukcesy polskich studentów, którzy wygrywają międzynarodowe zawody w programowaniu sprawiają, że coraz więcej międzynarodowych firm IT interesuje się polskim rynkiem. Przykładem jest chociażby Google, który nie otworzyłby laboratorium w Polsce, gdyby nie te sukcesy" - mówi dr hab. Krzysztof Diks. "Zwycięstwo w prestiżowych zawodach to także szansa dla uczelni na granty naukowe od firm. Rozmawiamy z dwiem firmami ze Stanów Zjednoczonych, dla których być może będziemy prowadzić prace naukowo-badawcze. Na razie jednak za wcześnie na szczegóły. Już teraz UW współpracuje z Comarchem i SAS Institute" - dodaje. Dowiedziliśmy się, że projekty miałyby dotyczyć programowalnych kart graficznych i budowy inteligentnej sieci energetycznej.

d2esxgc

Zwycięzcami konkursu w 2003 r. byli Andrzej Gąsienica-Samek, Tomasz Czajka i Krzysztof Onak. Pierwszy pracuje w Comarchu, odpowiadając za rozwój nowego systemu raportowego - Ocean GenRap, oferowanego na rynku MSP. Pozostali dwaj robią doktoraty na uczelniach amerykańskich - MIT i Uniwersytecie Princeton.

Zadania, które musieli wykonać finaliści można znaleźć pod adresem http://icpc.baylor.edu/icpc/finals/default.htm ( Day 3; Problem Set ( pdf ) - http://icpc.baylor.edu/icpc/finals/default.htm. Polscy studenci wykonali zadania: A, B, C, D, E, F, G, I.

d2esxgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esxgc
Więcej tematów