Trwa ładowanie...
22-07-2008 10:42

Polscy samorządowcy walczą z plagą eurosieroctwa

Problem dzieci opuszczonych przez rodziców, którzy wyjechali za granicę do pracy, stał się na tyle znaczący, że samorządowcy z regionów najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem, postanowili wziąć sprawę w swoje ręce – czytamy w "Polsce".

Polscy samorządowcy walczą z plagą eurosieroctwaŹródło: Jupiterimages
d3f66ny
d3f66ny

Już teraz władze Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego i Opola zleciły badania dotyczące społecznych konsekwencji eurosieroctwa. Wyniki mają być znane jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie planów pomocy dzieciom, które ucierpiały w wyniku wyjazdu swoich rodziców za granicę. Szacuje się, że problem ten dotyczy obecnie co dziesiątej rodziny w Polsce.

Barbara Trojnar, kierownik Referatu Pomocy Socjalnej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu mówi, że skutkami ubocznymi masowych wyjazdów mieszkańców regionu opolskiego do pracy za granicą, są: narkomania, alkoholizm, agresja, problemy z nauką i ucieczki ze szkoły. Przyznaje, że żeby przeciwdziałanie podobnym zjawiskom było skuteczne, musi dokładnie zostać zbadana skala zjawiska.

Rząd wciąż nie ma planu zwalczania eurosieroctwa. Pełnomocnik ds. rodziny nie prowadzi żadnych działań, Ministerstwo Pracy przygotowuje raport o dzieciach, które w efekcie emigracji rodziców, trafiły do domów dziecka, natomiast MEN dopiero tworzy program przeciwdziałania skutkom eurosieroctwa w szkołach - podaje gazeta.

Zdaniem minister pracy Joanny Kluzik-Rostkowskiej to, co robią władze miast, jest ważniejsze od pomysłów rządu. Tłumaczy, że ministrowie nie zastąpią w działaniu lokalnych urzędników.

Eurosieroctwo to jeden z najpoważniejszych problemów ostatnich lat. Chcemy jak najwięcej o nim wiedzieć, bo od tego będzie zależało opracowanie planów działań, jakie podejmą pracownicy opieki społecznej i nauczyciele– powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Bogusław Bukowski z wydziału rozwoju miasta urzędu w Gorzowie.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj