Polscy popularyzatorzy nauki zaproszeni do Brukseli
Warszawski Festiwal Nauki, Piknik Naukowy oraz Zielona Akcja, inicjatywy popularyzujące naukę, zostały wyróżnione zaproszeniem na Europejskie Forum o Nauce i Społeczeństwie, które odbędzie się w dniach 9-11 marca w Brukseli.
Polskie projekty znajdą się w gronie 40 najciekawszych europejskich inicjatyw popularyzujących naukę. Jak powiedziała prof. Magdalena Fikus, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki, Polska została wyróżniona najliczniejszą reprezentacją spośród wszystkich krajów nowo przyjętych do Unii.
Do Brukseli pojadą naukowcy zaangażowani w rozwój tych trzech przedsięwzięć, a także 15 gimnazjalistów, nauczyciele i studenci związani z projektem Zielona Akcja. Studentki z warszawskiej ASP przygotują wystrój trzech polskich stoisk.
W środę w Brukseli polscy gimnazjaliści będą zwiedzać Centrum Nauki Technopolis. W czwartek wezmą udział w pokazach ilustrujących wybrane prawa fizyki. Pokazy będą odbywać się w przerwie obrad forum, mamy więc nadzieję, że włączą się w to inni uczestnicy - powiedziała prof. Fikus.
Z kolei w piątek jedna z gimnazjalistek powita w języku angielskim w imieniu młodego pokolenia europejskiego, uczestników debaty naukowej Grand Debate. W tym czasie w tle wyświetlana będzie mapa Polski z zaznaczonym Nowym Sączem, miejscem urodzenia dziewczynki. Później dzieci z Polski spotkają się z unijnym komisarzem ds. badań i rozwoju Janezem Potocznikiem.
Prof. Fikus podkreśla coraz większe zainteresowanie popularyzowaniem nauki ze strony dziennikarzy i naukowców. Widać w tej chwili wyraźną pomoc mediów. Także wielu sceptycznych wcześniej naukowców teraz się angażuje. Przestało być to wstydem we własnym środowisku.
Jak powiedziała prof. Fikus, Festiwal Nauki jest taką akcją, która "szybko owoców wydać nie może". Nie zauważyliśmy, by wzrosły nakłady na naukę w czasie dziewięciu lat istnienia Festiwalu. Odwrotnie, te nakłady wciąż spadają - zwróciła uwagę. Jesteśmy ludźmi, którzy się nastawili na owoce późno dojrzewające - dodała.
Festiwal Nauki miał w 2004 roku ósmą edycję, jest imprezą organizowaną przez środowisko naukowe i skierowaną do szerokiej publiczności. W 2004 r. miał około 60 tys. uczestników. Przedstawiciele Festiwalu Nauki współorganizowali polski udział w Święcie Nauki - Fete de la Science w 2004 r. we Francji.
Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS odbył się w 2004 roku po raz ósmy. Wzięli w nim udział przedstawiciele przeszło 100 instytucji naukowych i kulturalnych, a pokazy obejrzało ok. 70 tys. osób.
Zielona Akcja jest programem rozpoczętym w roku 2001 na Politechnice Warszawskiej. Polega on na wakacyjnych wyjazdach studentów do wiejskich szkół w celu prowadzenia zajęć, mających przybliżyć uczniom świat wyższych uczelni, nauki i kultury, a w perspektywie zachęcić do podejmowania wysiłku dla zdobycia edukacji w szkołach wyższych.
Forum jest jedną z inicjatyw 6. Programu Ramowego Komisji Europejskiej - największego w Unii Europejskiej programu wspierania badań naukowych i rozwoju nowych technologii.