Trwa ładowanie...
d25p4at
19-02-2007 18:15

Polscy naukowcy pomogą w fizyce Europejczykom

Zestaw pozwalający zbudować zasilaną
owocami baterię do zegarka oraz skonstruować ze szklanki,
biurowego spinacza i kawałka aluminiowej folii urządzenie do
wykrywania napięcia, opracowali naukowcy ze Słupska (Pomorskie) w
ramach unijnego projektu edukacyjnego Supercomet 2, którego celem
jest stworzenie atrakcyjnego kursu do nauki fizyki na poziomie
szkoły średniej.

d25p4at
d25p4at

Jak poinformował dr Tomasz Wróblewski, adiunkt Zakładu Spektrografii Instytutu Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, po wakacjach kurs powinien trafić do szkół w 14 krajach Unii Europejskiej i Norwegii.

Ten kurs ma pomóc uczniom w zrozumieniu zjawisk fizycznych i zachęcić ich do studiowania w przyszłości nauk ścisłych, które nie cieszą w tej chwili wielkim zainteresowaniem - powiedział dr Tomasz Wróblewski.

Edukacyjny zestaw do nauki o zjawiskach nadprzewodnictwa, elektryczności i magnetyzmu będzie się składał z papierowego przewodnika metodycznego dla nauczycieli, multimedialnej płyty CD dla uczniów, specjalnego programu komputerowego oraz pudełka z przedmiotami codziennego użytku, za pomocą których można będzie przeprowadzić kilkanaście eksperymentów.

W tej chwili do kursu wprowadzane są ostanie poprawki, wkrótce zaczniemy testować przetłumaczony na język polski produkt w dwóch słupskich liceach - wyjaśnił dr Wróblewski.

d25p4at

W prace nad atrakcyjnym programem nauczania fizyki zaangażowanych było 40 placówek naukowych i szkół z Bułgarii, Hiszpanii, Czech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Niemiec, Włoch, Łotwy, Norwegii, Portugalii, Rumunii i Polski. Koordynatorem prac jest norweska spółka Simplicatus.

Program Supercomet 2 to pokłosie sympozjum fizyków, jakie odbyło się w 2000 r. w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) koło Genewy. Naukowcy uznali wówczas, że nauczanie fizyki znajduje się w głębokim kryzysie, a jedynym wyjściem z tej sytuacji jest stworzenie atrakcyjnego programu edukacyjnego, który wykraczałby znacznie poza tradycyjne metody przekazywania wiedzy.

Kilka lat później w ramach projektu Supercomet stworzono podwaliny takiego programu. Polska nie brała udziału w tych pracach, włączyła w nie dopiero na etapie kolejnej edycji projektu, w ramach którego uatrakcyjniono opracowany już kurs fizyki.

Budżet rozłożonego na lata 2004 - 2007 projektu Supercomet 2 wyniósł 540 tys. euro. Instytut Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku otrzymał na realizację swojej części prac - opracowanie zestawu do eksperymentów i przetłumaczenie kursu na język polski - 5,5 tys. euro.

d25p4at

Naukowcy ze słupskiego Instytutu Fizyki mają spore doświadczenie w atrakcyjnym przezywaniu wiedzy ze swojej dziedziny. Przed kilku laty w ramach grantu "Physic is fun" (Fizyka jest zabawna) zaprezentowali w Polsce na spółkę z naukowcami z Warszawy opracowaną przez włoskiego prof. Vittoria Zanettiego z Uniwersytetu w Trydencie wystawę "Fizyka zabawek", na której za pomocą przedmiotów codziennego prezentowano kilkadziesiąt zjawisk fizycznych.

d25p4at
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25p4at
Więcej tematów