Polscy harcerze odnowili swoje przyrzeczenia
Około 250 harcerzy odnowiło swoje przyrzeczenie podczas apelu przy pomniku Syrenki na warszawskim Powiślu. Podobne uroczystości odbyły się w całym kraju. Akcja ma wymiar międzynarodowy i jest częścią światowych obchodów stulecia skautingu. Odbywa się pod hasłem "Jeden Świat - Jedno Przyrzeczenie".
Harcerze spotkali się także w środę rano m.in. w Gdyni na Polance Redłowskiej (jedynym miejscu w Polsce, które odwiedził twórca skautingu gen. Robert Baden-Powell), na Jasnej Górze, w harcerskim ośrodku "Głodówka" w Tatrach oraz na szczycie Śnieżki w Karkonoszach.
W warszawskim apelu uczestniczyły władze Związku Harcerstwa Polskiego. Po odnowieniu przyrzeczenia druhny i druhowie stanęli w kręgu i przekazali sobie "harcerską iskierkę". Następnie wypuścili w powietrze sto baloników. Spotkaniu towarzyszyły śpiewy przy akompaniamencie gitary.
Dziś nie tylko odnawiamy nasze przyrzeczenie, ale także wspominamy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział do zebranych przy pomniku warszawskiej Syrenki przewodniczący ZHP, harcmistrz Andrzej Borodzik.
Jak podkreślił, harcerze, którzy żyli w tamtych czasach, otrzymali trudne zadanie. Ich misją było ratowanie życia rannym i niesienie pomocy z narażeniem własnego życia - mówił przewodniczący ZHP.
Harcmistrz Borodzik zaznaczył, że odnowienie przyrzeczenia było dla harcerzy bardzo ważną uroczystością, w której uczestniczyło pięć pokoleń.
Sekretem skautingu jest to, że jego idea trwa nadal w XXI wieku, to są wartości ponadczasowe. Przesłaniem skautingu jest przyjaźń i braterstwo oraz służba. Czyli dawanie innym więcej, niż się od nich bierze i oczekuje. Poszukiwanie w kontaktach z innymi tego, co łączy, a nie tego, co dzieli - powiedział przewodniczący ZHP.
Zaznaczył także, że harcerze realizowali swoją służbę nawet w "ekstremalnie trudnych warunkach".
Działo się tak, m.in. podczas Powstania Warszawskiego. To bardzo ważny fragment stuletniej historii harcerstwa. Przed ówczesnym pokoleniem harcerskim rzeczywistość postawiła bardzo trudne wyzwania i oni im sprostali. Dlatego dziś są wzorcem postępowania - podkreślił Borodzik.
W sierpniu 1907 roku angielski generał Robert Baden-Powell zorganizował dla 20 chłopców eksperymentalny obóz skautowy na wyspie Brownsea. To wydarzenie uważane jest za narodziny skautingu. Dwie największe polskie organizacje odwołujące się do idei Baden-Powella to ZHP i ZHR.