Trwa ładowanie...
d1bwab5
d1bwab5

Polscy geografowie badają ekspansję pustyni

(AFP)
Obecna ekspansja Sahary jest bardziej skutkiem działalności człowieka niż zmian klimatu. Potwierdzają to ostatnie polskie badania w Egipcie i Maroku - poinformowała prof. Elżbieta Dowgiałło-Mycielska z Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1bwab5

Zakończyliśmy ważny etap badań nad zjawiskiem pustynnienia - w Egipcie, Tunezji i Maroku. Nasze badania ujawniają coraz szybszą ekspansję pustyni, spowodowaną głównie dewastacją środowiska, co szczególnie wyraźnie widać w oazie Charga w Egipcie. W oazie, która jest od kilku lat naszym głównym poligonem badawczym, chcemy zorganizować wiosną 2002 r. międzynarodowe seminarium i warsztaty naukowe dla uczonych, zajmujących się problematyką pustynnienia - powiedziała prof. Mycielska.

W egipskiej oazie Charga nadmierna eksploatacja podziemnych zasobów wody doprowadziła w efekcie do zmniejszenia powierzchni terenów uprawnych. Podobnie w Maroku - osuszenie jeziora Iriki pod uprawy tylko na krótko przyniosło korzyści, natomiast przyspieszyło pochód pustyni.

Sahara rozszerza się w tempie kilkunastu kilometrów rocznie. Ekspansja pustyni ma już bardzo groźne konsekwencje: ekonomiczne, społeczne i polityczne - ucieczkę ludności i emigrację.

Badania przyczyn i mechanizmów rozszerzania się pustyni mają duże znaczenie nie tylko dla państw saharyjskich. Nasze badania stwarzają podstawy dla prac związanych z zapobieganiem procesom pustynnienia, które w 90% są skutkiem działalności człowieka - zaznaczyła prof. Mycielska. (jask)

d1bwab5

Podziel się opinią

Share

d1bwab5

d1bwab5
Więcej tematów