Trwa ładowanie...
irak
21-03-2007 18:55

Polscy archeolodzy zbadali w Iraku ruiny średniowiecznego Wasit

Ruiny średniowiecznego miasta Wasit znajdujące się około 65 km na południe od miasta Kut w Iraku zostały zbadane przez polskich archeologów i topografów - poinformował w specjalnym komunikacie rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, ppłk Marek Zieliński.

Polscy archeolodzy zbadali w Iraku ruiny średniowiecznego WasitŹródło: PAP
d3u6lok
d3u6lok

Polscy naukowcy należący do grupy współpracy cywilno-wojskowej dywizji dokonali dokumentacji archeologicznej pozostałości pochodzącego z VIII wieku miasta, która posłuży do zabezpieczenia zabytku, jego ogrodzenia i wybudowania posterunku irackiej policji archeologicznej.

Zieliński dodał, że w lutym br. ruiny, których dokładne położenie nie było znane od początku misji wojsk koalicyjnych w Iraku, zostały zlokalizowane przez zwiad lotniczy. Kiedy określono dokładne położenie zabytku, na miejsce wysłano grupę archeologów i topografów.

Grupa badaczy została przetransportowana na miejsce śmigłowcem, gdyż - jak zaznaczono w komunikacie - "wjazd kolumny pojazdów wojskowych lub obecność dużej liczby żołnierzy mogłyby doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia lub zniszczenia unikatowego zabytku historycznego".

W piśmie podkreślono, że jak najszybsze, dokładne zlokalizowanie ruin było konieczne z powodu (działania) zorganizowanych grup rabujących zabytki.

d3u6lok

Miasto Wasit było ważnym ośrodkiem handlu i władzy średniowiecznego Iraku. Zostało założone w 702 roku, rozciągało się nad brzegiem rzeki Tygrys, pomiędzy Al Basrą i Al Kufą (w języku arabskim "wasit" oznacza pośrodku, pomiędzy). Wasit zajmowało powierzchnię około 150 ha co oznacza, że w tym okresie było większe od Damaszku czy Jerozolimy. Funkcjonowało co najmniej do XV wieku.

Najbardziej znaną budowlą Wasit są pozostałości średniowiecznego meczetu - szczególnie dobrze zachowała się ceglana brama z minaretem o wysokości ok. 11 metrów.

Obecnie w Iraku jest ok. 10 tys. legalnych stanowisk archeologicznych. Ochroną cennych eksponatów przed szabrownikami zajmują się m.in. polscy archeolodzy i coraz lepiej wyszkolona iracka policja archeologiczna.

Polscy archeolodzy działają głównie w obrębie pięciu irackich prowincji: Babil, Karbala, Diwanija, Nadżaf i Wasit. Na terenie tym zlokalizowanych znajduje się około 1500 zarejestrowanych stanowisk archeologicznych.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj