PolskaPolscy archeolodzy zbadali w Iraku ruiny średniowiecznego Wasit

Polscy archeolodzy zbadali w Iraku ruiny średniowiecznego Wasit

Ruiny średniowiecznego miasta Wasit znajdujące się około 65 km na południe od miasta Kut w Iraku zostały zbadane przez polskich archeologów i topografów - poinformował w specjalnym komunikacie rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, ppłk Marek Zieliński.

Polscy archeolodzy zbadali w Iraku ruiny średniowiecznego Wasit
Źródło zdjęć: © PAP

Polscy naukowcy należący do grupy współpracy cywilno-wojskowej dywizji dokonali dokumentacji archeologicznej pozostałości pochodzącego z VIII wieku miasta, która posłuży do zabezpieczenia zabytku, jego ogrodzenia i wybudowania posterunku irackiej policji archeologicznej.

Zieliński dodał, że w lutym br. ruiny, których dokładne położenie nie było znane od początku misji wojsk koalicyjnych w Iraku, zostały zlokalizowane przez zwiad lotniczy. Kiedy określono dokładne położenie zabytku, na miejsce wysłano grupę archeologów i topografów.

Grupa badaczy została przetransportowana na miejsce śmigłowcem, gdyż - jak zaznaczono w komunikacie - "wjazd kolumny pojazdów wojskowych lub obecność dużej liczby żołnierzy mogłyby doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia lub zniszczenia unikatowego zabytku historycznego".

W piśmie podkreślono, że jak najszybsze, dokładne zlokalizowanie ruin było konieczne z powodu (działania) zorganizowanych grup rabujących zabytki.

Miasto Wasit było ważnym ośrodkiem handlu i władzy średniowiecznego Iraku. Zostało założone w 702 roku, rozciągało się nad brzegiem rzeki Tygrys, pomiędzy Al Basrą i Al Kufą (w języku arabskim "wasit" oznacza pośrodku, pomiędzy). Wasit zajmowało powierzchnię około 150 ha co oznacza, że w tym okresie było większe od Damaszku czy Jerozolimy. Funkcjonowało co najmniej do XV wieku.

Najbardziej znaną budowlą Wasit są pozostałości średniowiecznego meczetu - szczególnie dobrze zachowała się ceglana brama z minaretem o wysokości ok. 11 metrów.

Obecnie w Iraku jest ok. 10 tys. legalnych stanowisk archeologicznych. Ochroną cennych eksponatów przed szabrownikami zajmują się m.in. polscy archeolodzy i coraz lepiej wyszkolona iracka policja archeologiczna.

Polscy archeolodzy działają głównie w obrębie pięciu irackich prowincji: Babil, Karbala, Diwanija, Nadżaf i Wasit. Na terenie tym zlokalizowanych znajduje się około 1500 zarejestrowanych stanowisk archeologicznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)