PolskaPolscy archeolodzy w antycznym mieście

Polscy archeolodzy w antycznym mieście

Antyczne rzeźby - marmurową głowę kobiety i tors Herkulesa - odkryli polscy archeolodzy w ruinach starożytnego miasta Chersones Taurydzki koło Sewastopola na Krymie - poinformował kierujący badaniami dr Andrzej Biernacki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

15.10.2003 | aktual.: 15.10.2003 14:28

W ramach współpracy Narodowego Rezerwatu "Chersones Tavriceski" - Sewastopol (Ukraina) i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w latach 2002-2006 realizowany jest wspólny projekt badawczy "Topografia rzymskiego i wczesnobizantyjskiego miasta Chersones Taurydzki".

Tegoroczne prace wykopaliskowe od sierpnia do początku października koncentrowały się w jednym z kwartałów antycznego miasta. Kontynuowano badania kościoła wraz z towarzyszącym mu unikatowym zespołem pomieszczeń gospodarczych i mieszkalnych.

"Jest to pierwszy taki kompleks użytkowy odkryty na terenie Chersonesu Taurydzkiego. Zajmuje on obszar o wymiarach około 30 na 36 m, otoczony murem. W pierwszej fazie budowy kościół miał formę trójabsydowej bazyliki, datowanej na drugą połowę IX wieku. W drugiej fazie kościół przebudowano na pięcioabsydowy, oparty na planie krzyża. Zniszczenie kościoła nastąpiło w 1299 roku, w czasie najazdu Tatarów" - powiedział dr Biernacki.

Pod średniowieczną zabudową natrafiono na pozostałości wcześniejszego rzymskiego domu mieszkalnego z I-IV w. n.e. W jednym z pomieszczeń znaleziono unikatową, znakomicie zachowaną marmurową głowę kobiety.

Głowa o wysokości 38,5 cm i szerokości 26,5 cm wykonana została z marmuru, pochodzącego najprawdopodobniej z jednego z greckich kamieniołomów. Przedstawia w sposób naturalistyczny kobietę w sile wieku, mniej więcej 50-letnią. Rzeźbiarz przedstawił indywidualne cechy osoby portretowanej, między innymi zmarszczki na twarzy, dziurkę w podbródku, żyły na szyi. Rzeźba wykonana została najprawdopodobniej w I w. n.e., aczkolwiek nawiązuje do najdoskonalszych wzorców sztuki późnohellenistycznej.

"Pierwsze analizy skłaniają do przypuszczenia, iż mamy do czynienia z portretem osoby znanej, być może jednej z żon cesarzy rzymskich. Nie ulega wątpliwości, że odkryta marmurowa głowa kobiety wykonana została w jednym ze znaczących antycznych atelier rzeźbiarskich, a na terenie Chersonesu Taurydzkiego znalazła się w drodze importu. Dalsze badania umożliwią zapewne dokładniejszą identyfikację osoby portretowanej, jak i bliższe określenie atelier rzeźbiarskiego" - powiedział dr Biernacki.

W tym samym pomieszczeniu natrafiono również na bardzo dobrze zachowaną, 16-centymetrowej wysokości marmurową głowę satyra, będącą zapewne fragmentem większej płaskorzeźby. Odkryto także marmurowy tors przedstawiający Heraklesa. We wnętrzu domu odsłonięto dwa pomieszczenie gospodarcze z glinianymi naczyniami zasobowymi - pitosami. W centralnej części dziedzińca odkryto studnię.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)