Polsce w UE będzie dobrze - uważa 40% Polaków
40% Polaków uważa, że członkostwo
Polski w Unii Europejskiej będzie czymś dobrym; przeciwnego zdania
jest 30% - wynika z sondażu przeprowadzonego na początku
marca przez OBOP. Prawie co czwarty Polak (23%) uważa, że
członkostwo nie będzie ani dobre, ani złe.
24.03.2004 19:15
43% badanych oceniło, że Polska nie jest gotowa do odniesienia korzyści z wejścia do UE ani do wywiązywania się z zobowiązań akcesyjnych. Tylko co dwudziesty Polak (5%) sądzi, że nasz kraj jest przygotowany dobrze i do odniesienia korzyści, i do wywiązania się z zobowiązań. W lutym tego zdania było 7%. badanych.
Zwolennicy opcji pośrednich stanowią 43% badanych: 29% jest przekonanych, że nasz kraj jest przygotowany jedynie do odniesienia korzyści z członkostwa; 14% - że Polska jest gotowa tylko pod kątem możliwości wywiązywania się z zobowiązań wobec Unii. 9% nie zajmuje żadnego stanowiska.
Opinie o wpływie wejścia Polski do UE na sytuację naszego kraju za 10 lat są wciąż optymistyczne - zmian na lepsze za dekadę spodziewa się 58% Polaków, przy 10% pesymistów. Odsetek optymistów jednak maleje. W styczniu było to 66%, w lutym - 63%. 10% badanych przewiduje, że nastąpią zmiany na gorsze, a 9% sądzi, że wejście do UE nie będzie miało żadnego wpływu na sytuację naszego kraju.
Także opinia, że życie przyszłych pokoleń zmieni się na lepsze, ma zdecydowanie więcej zwolenników (56%) niż przeciwników (18%). 12% jest przekonanych, że członkostwo Polski w UE nie będzie miało wpływu na życie naszych dzieci, a 14% nie ma na ten temat zdania.
36% ankietowanych pytanych oceniło, że ich życie po wejściu Polski do UE nie zmieni się. Niewiele mniejszą grupę (34%) stanowią ci, którzy obawiają się negatywnego wpływu członkostwa na swoje życie. Tylko co piąty Polak (20%) wierzy, że nastąpią zmiany na lepsze.
Zdaniem prawie połowy Polaków (47%) w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja w kraju po wejściu do Unii zmieni się na gorsze. Zdecydowanie mniej ankietowanych (11%) sądzi, że zmieni się na lepsze. Prawie jedna trzecia (32%) badanych uważa, że pozostanie tak, jak jest dzisiaj.
Badanie przeprowadzone zostało przez OBOP w dniach 4-7 marca na reprezentatywnej losowej grupie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.