"Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa"
Dzięki elektrowni atomowej Polska może uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz. Teraz cały świat przeprasza się z energetyką jądrową - powiedział w "Gazecie Wyborczej" Patrick Moore, współzałożyciel i dyrektor organizacji
Greenpeace, obecnie doradca w sprawach ekologicznych.
"GW": Premier Polski w expose zapowiedział budowę pierwszej elektrowni atomowej. Czy to dobry pomysł?
Patrick Moore:Tak, bo możecie w ten sposób uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz. To jedna z największych zalet elektrowni jądrowych. W miarę rozwoju nauki można się spodziewać, że duża część transportu - np. samochody - będzie również napędzana na prąd. Jeśli o bezpieczeństwie energetycznym myślimy nie tylko w perspektywie najbliższej zimy, ale także kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, to trzeba brać te rzeczy pod uwagę.
Jednak Polacy wciąż pamiętają tragedię Czarnobyla. Jak przekonać opinię publiczną, że energetyka jądrowa jest bezpieczna?
Trzeba edukować i informować o faktach, a nie pozwalać na zastraszanie ludzi. Przyczyną katastrofy w Czarnobylu była fatalna konstrukcja radzieckiego reaktora. Ten typ reaktora nigdy nie powinien zostać dopuszczony do użytku. Żaden reaktor zachodni nie miał takich problemów. Najgroźniejszym incydentem na Zachodzie był wypadek w amerykańskiej elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii w 1979 r. Nikt nie został tam ranny ani nie zginął, konstrukcja elektrowni zapobiegła wyciekowi radioaktywnemu.
Jak przebiega dziś debata nad energetyką nuklearną w innych krajach?
Cały świat przeprasza się z energetyką jądrową. Polska powinna spojrzeć na Finlandię, która szybko rozwija elektrownie jądrowe. Szwecja, mimo że od lat mówi się tam o rezygnacji z elektrowni atomowych, dziś produkuje w nich najwięcej prądu w historii. Niemcy zmieniają zdanie na temat atomu. W Kanadzie po latach przerwy rząd prowincji Ontario zapowiedział budowę nowej elektrowni. Kanadyjczycy budują też nowe reaktory w Korei Płd., Chinach i Rumunii. Także USA przeżywają nuklearny renesans. W planach jest budowa nawet 20 nowych elektrowni.
Ile kosztuje dziś zbudowanie elektrowni jądrowej?
To wydatek w granicach 2-4 mld dol. Od podjęcia decyzji do uruchomienia elektrowni upływa zwykle około dziesięciu lat.
Czy jeśli kraj decyduje się na opcję nuklearną, jest sens budowy tylko jednej elektrowni?
Dziś najczęściej buduje się reaktory parami. W elektrowniach są więc po dwa, cztery czy osiem reaktorów. Jeśli rzeczywiście to bezpieczeństwo energetyczne jest dla Polski priorytetem, powinniście myśleć od razu o większej liczbie reaktorów i przynajmniej kilku elektrowniach. (PAP)