PolskaPolsce grozi epidemia świnki

Polsce grozi epidemia świnki

Lekarze ostrzegają przed epidemią świnki w
Polsce. W naszym kraju choruje na świnkę pięćset razy więcej osób
niż w innych krajach Unii Europejskiej. W tym roku liczba chorych
może sięgnąć nawet 200 tysięcy - poinformowali lekarze.

Przyczyną tak wysokiej zachorowalności Polaków na świnkę jest niedostateczna liczba szczepień.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2003 roku w Polsce odnotowano 87 336 zachorowań na świnkę, podczas gdy w sąsiednich Czechach było ich 753, a na Litwie - 284. Drugim krajem europejskim pod względem liczby chorych na świnkę była Rumunia (48 210 przypadków).

Nagminne zapalenie ślinianek przyusznych, potocznie zwane świnką, to ostra wirusowa choroba zakaźna, która może powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie jąder lub uszkodzenie słuchu - dlatego lekarze apelują, aby nie lekceważyć jej objawów.

Świnką można zakazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym, drogą kropelkową, bądź poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi przez chorego. Objawy świnki przypominają infekcję wirusową - chory źle się czuje, ma podwyższoną temperaturę, boli go głowa, następnie pojawia się obrzęk ślinianek przyusznych lub podżuchwowych i ból przy otwieraniu jamy ustnej.

W walce z tą chorobą najważniejsze są szczepienia. Od bieżącego roku w Programie Szczepień Ochronnych znalazło się obowiązkowe szczepienie typu MMR - na odrę, świnkę i różyczkę - co pozwoli znacznie ograniczyć ilość zachorowań - powiedziała dr Anna Góralewska z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie. Program obejmuje szczepienie dzieci pomiędzy 13. a 14. miesiącem życia.

Lekarze zalecają, aby szczepić szczepionką MMR zwłaszcza 7- latków, którzy idąc do szkoły zmieniają środowisko i stają się szczególnie narażeni na zachorowanie. MMR warto stosować w miejsce obowiązkowej szczepionki przeciw odrze, w tej sytuacji będzie to kosztować kilkadziesiąt złotych, lecz da dziecku większe zabezpieczenie - twierdzi dr Góralewska.

Leczenie świnki jest wyłącznie objawowe. Zalecany jest pobyt w łóżku, częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa chory, stosowanie lekkostrawnej diety i zażywanie leków przeciwgorączkowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)