Polsat, TVN i TVP laureatami XI edycji Nagrody Mediów Niptel
Polsat, Telewizja Polska i Telewizja TVN
otrzymały w Sopocie Nagrodę Mediów Niptel 2005 za
relacje z okresu choroby i śmierci Jana Pawła II. Wyróżnienie jest
przyznawane m.in. za profesjonalizm i rzetelność.
20.08.2005 19:20
Laureata Nagrody Mediów Niptel 2005 - trzy stacje telewizyjne - wybrała w głosowaniu kapituła, którą tworzą m.in. zwycięzcy z lat poprzednich. W imieniu TVP S.A nagrodę statuetkę odebrał jej prezes Jan Dworak.
Nagroda pokazuje, że są takie momenty, które są ważniejsze niż codzienna rywalizacja o jak najlepszy kształt programu. Te momenty mamy za sobą; zostały one w historii naszego kraju w historii mediów. Cieszę się, że ta nagroda odnotowuje ten moment, kiedy wszystkie stacje pracowały razem po to, żeby Polacy czuli się w tych chwilach pewniej(...) - powiedział prezes TVP.
Szef gdańskiego oddziału TVN Jan Błaszkowski powiedział, że wyróżnienie może "ciążyć" jej laureatom. To trudna nagroda. Trudno się pochwalić nagrodą z wydarzenia, które najchętniej chcielibyśmy relacjonować jak najpóźniej, albo nigdy go nie relacjonować, bo było smutne i trudne. Trudno tą nagrodą publicznie się chwalić - powiedział.
Błaszkowski dodał, że jest to jednak wyjątkowa nagroda pokazująca, iż stacje telewizyjne umiały rzetelnie relacjonować wydarzenia i pomagały widzom przeżywać to, co się działo. Prezes Telewizji Polsat Aleksander Myszka podziękował za wyróżnienie w imieniu dziennikarzy stacji i realizatorów, którzy z pełnym zaangażowaniem realizowali wydarzenia.
W tym roku do nagrody nominowano także m.in.: Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" Radiowego Centrum Kultury Ludowej, TVP SA za uruchomienie tematycznego kanału Kultura, TVN 24, RMF FM i Stanisława Tyczyńskiego za wprowadzenie na rynek komercyjny stacji radiowej RMF Classic.
Do tej pory nagrodą Niptel uhonorowano: Radio RMF FM, Wiesława Walendziaka, Radio Vanessa, Program 2 TVP, TVP SA, pośmiertnie ks. Józefa Tischnera, kampanię społeczną "Dzieciństwo bez przemocy", Jana Nowaka-Jeziorańskiego, TVN 24 oraz w 2004 r. pośmiertnie Waldemara Milewicza.
Pierwsze spotkania medialne, wtedy jeszcze nie pod nazwą Niptel, odbyły się w 1993 r. i miały charakter targów producentów i nadawców telewizyjnych. Rok później targi uzyskały nazwę Niptel, a dwa lata później, czyli w 1995 r. po raz pierwszy zorganizowano przy nich tzw. okrągły stół mediów (dyskusję przedstawicieli mediów o problemach tej branży) i po raz pierwszy wręczono Nagrodę Mediów Niptel. Ze względów finansowych w 2005 r. roku nie będzie okrągłego stołu mediów.