Polsat kontra KRRiT

Polsat domaga się w sądzie zmiany swej koncesji na nadawanie. Twierdzi, że KRRiT obwarowała ją nadmiernymi rygorami.

15.07.2005 08:37

Z obecnej koncesji Polsatu na naziemny program, ważnej do marca 2014 r., wypływa obraz telewizji idealnej. Program ma zawierać co najmniej 7 godzin tygodniowo informacji i publicystyki, 6 godzin programów edukacyjnych, przyrodniczych i popularnonaukowych, 1,5 godziny filmów dokumentalnych, miejsce dla koncertów muzycznych i teatru. Programy obce, niewyprodukowane przez koncesjonariusza, mają zajmować nie więcej niż 15 proc. dziennego czasu nadawania, a reklamy mają dodatkowe ograniczenie do najwyżej 12 minut na godzinę. Program ma być emitowany co najmniej 23 godziny na dobę - informuje "Puls Biznesu".

Takie obostrzenia nie podobają się Polsatowi, który chce wykreślenia z koncesji tych warunków. - Nie ma żadnych przepisów pozwalających Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która wydała koncesję, na narzucanie nadawcy wymiaru programu. Te warunki są bardziej rygorystyczne niż dla telewizji publicznej - mówi "PB" Marcin Grodzicki, adwokat spółki.

Jego zdaniem rygory godzą w konstytucyjną zasadę swobody działalności gospodarczej. Robert Kroplewski, radca prawny KRRiT, też walczy konstytucją. Ta mówi, że państwo broni dziedzictwa narodowego i zapewnia dostęp do dóbr kultury, a KRRiT jest organem państwa - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Drugi zarzut Polsatu to ten, że KRRiT domaga się powiadamiania o każdorazowych zmianach akcjonariatu spółki i chce wyrażać zgodę na przekroczenie przez któregokolwiek akcjonariusza kolejnych 10 proc. progu akcji.

- Istotą spółki akcyjnej, wybierającej się na giełdę, są zmiany właścicielskie - dziwi się mec. Grodzicki. Dodaje, że rozumie ewentualną obawę KRRiT przed przejęciem Polsatu przez inny podmiot. - Ale w takim wypadku KRRiT może cofnąć koncesję, nie może natomiast działać prewencyjnie - uważa.

Polsat chce też zmiany opłaty koncesyjnej, którą KRRiT wyliczyła na blisko 22 mln zł. Sprawa trafiła w środę na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyrok zapadnie pod koniec miesiąca - informuje "Puls Biznesu".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)