Polsat i TVN powołują spółkę Polski Operator Telewizyjny
Przedstawiciele telewizji Polsat i TVN
podpisali umowę o powołaniu spółki Polski Operator Telewizyjny
(POT). Spółka ta ma świadczyć usługi cyfrowe dla nadawców -
poinformowała rzeczniczka prasowa Telewizji Polsat Katarzyna Wyszomirska.
18.11.2005 | aktual.: 18.11.2005 15:58
Powołanie POT ma związek z zachodzącymi w Polsce zmianami sposobu nadawania sygnału telewizyjnego - przechodzeniem z techniki analogowej na cyfrową. Wymaga tego integracja Polski z UE. Kilka miesięcy temu rząd przyjął strategię wprowadzania telewizji cyfrowej, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła przygotowania do konkursu, który ma wyłonić operatorów cyfrowych.
Zgodnie z rządową strategią, zastąpienie naziemnej telewizji analogowej telewizją cyfrową ma nastąpić do końca 2014 r.
Obecnie programy telewizji publicznej i ogólnopolskich stacji komercyjnych widzowie w kraju mogą odbierać za pośrednictwem sygnału naziemnego, analogowego. W związku z tym są regiony, do których ich oferta nie dociera.
Telewizje dysponują nowoczesnym sprzętem i są przygotowane do nadawania cyfrowego, zapewniającego m.in. lepszą jakość programów i dostępność do nich. Jednak sygnał telewizyjny nadawany jest za pośrednictwem naziemnych przekaźników, a zdecydowana większość Polaków ma analogowe odbiorniki telewizyjne. Przejście na cyfrową technologię oznacza dla nich konieczność zakupu albo nowoczesnych odbiorników telewizyjnych albo tzw. przystawek umożliwiających odbiór programów.
W skład Zarządu Polskiego Operatora Telewizyjnego weszli: Wiesław Walendziak (prezes), Tomasz Berezowski i Adam Brodziak, zaś radę nadzorczą spółki stanowią: Andrzej Zarębski (przewodniczący), Dominik Libicki oraz Olgierd Dobrzyński.
Przedwstępną umowę o powołaniu POT - Polskiego Operatora Telewizyjnego - Polsat i TVN podpisały jeszcze w kwietniu. Początkowo w spółce miała mieć swoje udziały także TVP, ale ostatecznie wycofała się z tego projektu (zdecydowała, że chce być samodzielnym operatorem cyfrowym). Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dopiero 4 listopada wyraził zgodę na utworzenie spółki.