Połowa Polaków: rząd Tuska lepszy od poprzedniego
Po trzech miesiącach pracy rządu Donalda
Tuska 51% Polaków uważa, że ten gabinet jest lepszy od rządu
Jarosława Kaczyńskiego; 12% sądzi, że jest gorszy - wynika z
sondażu CBOS.
22.02.2008 | aktual.: 22.02.2008 12:49
W ocenie 28% badanych, oba gabinety są porównywalne, a 9% nie ma zdania w tej sprawie.
W grupie osób oceniających rząd Tuska lepiej od rządu Jarosława Kaczyńskiego, 31% uważa, że jest on trochę lepszy, a 20% - że wyraźnie lepszy. Z kolei wśród badanych wyżej oceniających gabinet PiS, 7% sądzi, że Rada Ministrów pod wodzą Tuska jest trochę gorsza od poprzedniego rządu, a 5% - że wyraźnie gorsza.
45% respondentów oceniło, że rząd Tuska działa mniej więcej tak jak się spodziewali. 29% uznało, że gabinet rządzi gorzej od ich oczekiwań, a 9% - że lepiej. 17% nie umiało tego ocenić.
Na pytanie CBOS czym rząd Tuska kieruje się w swoim działaniu, 42% ankietowanych odpowiedziało, że interesami koalicyjnych partii (PO i PSL), 39% uznało, że interesem państwa i społeczeństwa, a 19% nie miało zdania w tej sprawie.
Według ponad połowy respondentów (57%), koalicjanci dobrze ze sobą współpracują; 23% jest przeciwnego zdania, a 20% nie umiało tego ocenić. Jeśli zaś chodzi o ocenę współdziałania rządu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, 85% badanych uważa, że układa się ona źle, 7% sądzi, że dobrze.
CBOS zapytał ankietowanych o plusy i minusy trzech miesięcy rządzenia gabinetu Tuska. 21% odparło, że nie widzi żadnych plusów, a 7% uznało, że jest to za krótki okres, by dokonać takiej oceny. Zaś 30% odpowiedziało, że nie wie lub nie interesuje się tym.
Ponadto 13% ankietowanych wskazało jako główny plus zmianę stylu uprawiania polityki, brak kłótni i afer politycznych, większą kulturę wypowiedzi. 9% zwróciło uwagę na poprawę stosunków międzynarodowych, w tym relacji z Rosją i lepszy wizerunek Polski za granicą.
6% badanych oceniło, że rząd miał "pozytywny początek". Po 5% uznało, że rząd Tuska ma lepszy kontakt z ludźmi oraz umiejętnie rozwiązuje napięcia strajkowe i wykazuje chęć porozumienia się ze strajkującymi. Po 2% respondentów uważa za plus odniesienia do liberalnej polityki gospodarczej oraz zapowiedź podwyżek dla pracowników sfery budżetowej, a 1% - chęć wycofania polskich wojsk z Iraku.
Jeśli zaś chodzi o minusy, 11% uważa, że ich nie ma, 5% uchyliło się od odpowiedzi argumentując, że rząd za krótko pracuje. 30% odparło, że nie wie lub nie interesuje się tym.
9% badanych stwierdziło zaś, że rząd nie realizuje obietnic wyborczych. 8% skrytykowało złą współpracę między rządem a prezydentem i uznało, że gabinet lekceważy głowę państwa. 7% oceniło, że rząd Tuska nie radzi sobie ze strajkami i nie umie załatwiać spraw konfliktowych.
5% ankietowanych zarzuciło rządowi brak zdecydowania i opieszałość w podejmowaniu decyzji, a 4% - zbyt wolne reformy. Po 3% badanych wśród minusów wymieniło takie sprawy jak: brak programu gospodarczego, w tym reformy finansów publicznych, zbytnie uleganie żądaniom płacowym strajkujących, brak podwyżek, brak troski o zwykłych ludzi, wzrost inflacji.
Po 2% respondentów uznało za wady rządu zbyt łagodne traktowanie PiS oraz złe prowadzenie polityki zagranicznej, w tym uległość wobec sąsiadów. CBOS przeprowadził sondaż od 1 do 4 lutego na reprezentatywnej próbie losowej 1137 dorosłych mieszkańców Polski.