Połowa Polaków przeciw amerykańskiej tarczy w Polsce
Zdaniem blisko połowy respondentów TNS OBOP
polski rząd nie powinien się zgodzić na budowę w Polsce
amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jedna trzecia badanych uważa,
że rząd powinien wyrazić na to zgodę.
TNS OBOP spytał ankietowanych o znajomość sprawy. 37% z nich słyszało o projekcie i "wie, o co chodzi", 28% o "tarczy" słyszało, ale nie wie, o co chodzi; 33% - nic o tym nie słyszało.
O to, czy rząd powinien się zgodzić na ulokowanie elementu amerykańskiego systemu na terytorium Polski, ośrodek spytał wszystkich respondentów, nie tylko tych, którzy znają sprawę.
Wśród ogółu badanych 49% jest przeciw "tarczy", pomysł ulokowania jej w Polsce akceptuje 33% badanych, 18% nie ma zdania.
Zdaniem blisko dwóch piątych - 39% ogółu uczestników sondażu, amerykański system pogorszy bezpieczeństwo Polski, poprawy spodziewa się co czwarty - 26% - badany, jedna piąta - 20% - jest zdania, że będzie on bez znaczenia dla bezpieczeństwa Polski.
Zdaniem 45% ankietowanych Polska nie uzyska od USA korzyści gospodarczych, politycznych i innych w zamian za zgodę na ulokowanie "tarczy", 37% uważa, że Polska uzyskałaby takie korzyści.
TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 7-11 września na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej 1005-osobowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.
System obrony antyrakietowej (tzw. tarcza antyrakietowa - NMD) ma bronić przed ograniczonym atakiem rakietowym ze strony "państw zbójeckich" jak Korea Północna i Iran. Składa się on z rakiet przechwytujących, które mają zestrzeliwać w powietrzu nadlatujące rakiety nieprzyjaciela oraz naziemnych radarów i czujników wczesnego ostrzegania. Jako państwa Europy Środkowej, gdzie USA mogłyby ulokować bazy, wymienia się Czechy i Polskę. Ewentualność umieszczenia tarczy w Polsce nie była tematem niedawnej wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego w USA.