ŚwiatPolonia walczy o zniesienie wiz do USA dla Polaków

Polonia walczy o zniesienie wiz do USA dla Polaków

Na kilka dni przed wizytą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w USA wychodzący w Nowym Jorku polonijny "Nowy Dziennik" rozpoczął akcję nacisków na rząd amerykański, aby zniósł wizy wjazdowe do USA dla Polaków.

22.01.2004 | aktual.: 22.01.2004 21:15

Jednak administracja USA - jak dowiaduje się PAP - jest nadal nieustępliwa w tej sprawie, odmawiając nawet zmniejszenia wysokich opłat wizowych.

"Nowy Dziennik", największa polskojęzyczna gazeta w USA, wezwał swoich czytelników do pisania listów, e-maili i telefonowania do lokalnych polityków oraz do Białego Domu z żądaniem zniesienia wiz.

Dziennik zamieścił wzór listu do prezydenta Busha, w którym przypomina się o zasługach Polski jako wiernego sojusznika Ameryki w Iraku i o tym, że mimo to Polacy udający się do USA nie tylko muszą mieć wizy, lecz nawet gdy je posiadają, nie mogą być pewni przekroczenia granicy, gdyż decyzja o tym należy do urzędnika służb imigracyjnych.

"Uważamy, że Polacy zasługują na lepsze traktowanie" - stwierdza proponowany list.

Do akcji namówił Polonię znany dziennikarz polskiego pochodzenia Alex Storożyński, laureat Nagrody Pulitzera, były publicysta dziennika "Daily News".

"Jeżeli macie dość tego, że Polskę traktuje się jak ostatnie sieroty, przystąpcie już dziś do działania. Prezydent Bush najprawdopodobniej zignoruje żądania Kwaśniewskiego, ale czy może sobie pozwolić na puszczenie mimo uszu głosu 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia?" - napisał Storożyński w apelu do amerykańskich Polaków.

Tymczasem w czwartek zastrzegająca sobie anonimowość przedstawicielka Departamentu Stanu powiedziała PAP, że wizy dla Polaków nie mogą być zniesione i "nie będzie zmniejszona opłata wizowa", wynosząca obecnie 100 dolarów.

"Opłata ta została skalkulowana na podstawie kosztów manipulacyjnych przez niezależnych asesorów i obowiązuje na całym świecie (tj. w krajach, których dotyczy obowiązek wizowy). Nie zmniejszymy jej w sytuacji spadku liczby wniosków o wizę i wzrostu kosztów manipulacyjnych po 11 września 2001" - powiedziała przedstawicielka departamentu.

Przypomniała, że zniesienie wiz uniemożliwia głównie to, że Polska grubo przekracza limit odmów wiz (3 procent) - nie dostaje ich mniej więcej 10 razy więcej polskich obywateli.

Przyczyną odmów jest głównie - uzasadnione zwykle - podejrzenie, że wnioskodawca zamierza podjąć w USA nielegalną pracę. Wielu Polaków zostaje ponadto w Ameryce po wygaśnięciu wizy turystycznej.

Zapytana, czy możliwe będzie przynajmniej przeniesienie części amerykańskich operacji paszportowo-wizowych do Polski -co pozwoliłoby uniknąć przykrego odsyłania Polaków z powrotem np. z lotniska w Nowym Jorku - przedstawicielka Departamentu Stanu odpowiedziała, że sprawa rozbija się na razie o finanse.

"Na przeszkodzie ku temu stoi to, że rząd USA domaga się, by Polska nie tylko zapewniła niezbędne do tego pomieszczenia i sprzęt na swoich lotniskach, ale także, aby linie lotnicze płaciły koszty utrzymania tam amerykańskich urzędników" -powiedziała.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)