Trwa ładowanie...
d2orflf
polki
11-04-2006 18:40

Polki odchudzają się nieskutecznie

Ponad połowa Polaków boryka się z nadwagą i otyłością. Tak wynika z opublikowanego dziś raportu "Dlaczego Polki odchudzają się nieskutecznie". Problem dotyka obu płci, jednak ze względów kulturowych to życie kobiet wypełnione jest ciągłą walką ze zbędnymi kilogramami.

d2orflf
d2orflf

Zdaniem socjolog Danuty Duch-Krzysztoszek problem polega na tym, że inaczej oceniani są mężczyźni, a inaczej kobiety. Dla kobiety uroda jest kluczem do sukcesu, u mężczyzn liczy się pozycja i grubość portfela- mówi socjolog.

Wiele kobiet traktuje jedzenie jako jedną z najważniejszych przyjemności w życiu. Ponad 60% Polek deklaruje, że wolny czas woli spędzać w kawiarni niż na basenie czy fitness klubie.

Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością profesor Barbara Zahorska-Markiewicz uważa, że przyczyną otyłości jest zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia Polek. Kiedyś bowiem musiały wykonywać wyczerpujące fizycznie prace domowe czy dźwigać ciężkie zakupy. Dzisiaj mają automatyczne pralki, a ze sklepu wracają do domu samochodem.

Do podejmowania prób schudnięcia przyznaje się ponad 30% Polek, lecz tylko nieliczne wytrwały na diecie ponad rok. Według psychologa Małgorzaty Skubacz podczas odchudzania najważniejsza jest psychika i dlatego podejmując walkę z nadwagą warto skonsultować się z lekarzem.

Lekarze przypominają, że otyłość to choroba, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. U osób otyłych dziesięciokrotnie częściej dochodzi do zaburzeń rytmu serca, zwiększa się także ryzyko zawału.

d2orflf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2orflf
Więcej tematów