Trwa ładowanie...
d399wjn
29-05-2007 14:20

Polki o macierzyństwie i pracy

Jedna trzecia pracujących kobiet w wieku 18-
45 lat obawia się problemów w pracy w przypadku zajścia w ciążę, a
20 proc. odkłada urodzenie dziecka na później ze strachu przed
negatywną reakcją pracodawcy - wynika z sondażu przeprowadzonego
przez Instytut Badania Opinii Społecznej i Rynku Millward Brown
SMG/KRC

d399wjn
d399wjn

Sondaż "Macierzyństwo a praca zawodowa kobiet" zrealizowano na zlecenie Fundacji Świętego Mikołaja, która organizuje kampanię społeczną "Mama w pracy". Pierwsza część badania dotyczy sytuacji zawodowej kobiet zachodzących w ciążę oraz reakcji pracodawców na informację o ciąży pracownicy.

Problemów w pracy w związku z ciążą najbardziej obawiają się kobiety z podstawowym i zasadniczym wykształceniem (ponad 50 proc.). Decyzję o zajściu w ciążę odkładają najczęściej kobiety z największych miast (32 proc.).

Jednak strach przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży okazuje się zwykle nieuzasadniony: po przekazaniu informacji o ciąży 61 proc. kobiet spotykało się z pozytywną reakcją swoich szefów, z negatywną - 12 proc. kobiet, najczęściej najmłodsze, do 25 lat (23 proc.).

Ponad połowa pracodawców (57 proc.) zapewniała, że miejsce pracy będzie czekało na kobietę do czasu aż wróci z urlopu, jedna czwarta zaproponowała polepszenie warunków pracy lub zmniejszenie liczby obowiązków. 12 proc. kobiet przyznało, że pracodawca dawał im do zrozumienia, że po urodzeniu dziecka zostaną zwolnione, 10 proc. zostało ostrzeżonych przed częstym braniem zwolnień lekarskich.

d399wjn

Jedna trzecia kobiet uznała, że otrzymała od szefa potrzebną pomoc, z kolei 71 proc. pracodawców było przekonanych, że w ich firmach kobiety w ciąży mogą liczyć na wsparcie ze strony swoich przełożonych.

Większość pracodawców (72 proc.) nie uważa, że ciąża pracownicy ma wpływ na jej pracę, 17 proc. ocenia, że kobieta w ciąży jest gorszym pracownikiem niż wcześniej. Za poważny problem dla firmy 17 proc. pracodawców uznało zwolnienia lekarskie kobiet w ciąży, a 11 proc. - ograniczenia rodzaju pracy, jakie może wykonywać kobieta w ciąży.

O plany macierzyńskie na rozmowie kwalifikacyjnej zapytano 15 proc. kobiet. Ponad połowa (56 proc.) pracodawców uważa jednak, że szanse na znalezienie pracy przez kobietę w mało zaawansowanej ciąży sa bliskie zeru.

Postawa pracodawcy w stosunku do pracownicy w ciąży jest tym przychylniejsza, im więcej kobiet pracuje w firmie. Najmniej przychylnie do kobiet w ciąży i młodych matek byli nastawieni szefowie małych firm prywatnych.

Sondaż zrealizowano we wrześniu i październiku 2006 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

d399wjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d399wjn
Więcej tematów