PolskaPolki na ulicy

Polki na ulicy

Z punktu widzenia stylów ubierania się i podejścia do ubrań w ogóle, można w Polsce wyodrębnić pięć różnych grup kobiet: "grzeczne uczennice", "buntowniczki", "dojrzałe", "tradycjonalistki" i "spełnione" - wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos-Demoskop.

13.02.2003 | aktual.: 13.02.2003 17:53

Sondaż przeprowadzono w styczniu tego roku wśród 1000 osób powyżej 15 lat.

"Grzeczne uczennice" to kobiety niezbyt skłonne do eksperymentowania: mają swoje ulubione kolory ubrań (przede wszystkim czerń, niebieski, granat, czerwień i zieleń) i kilka zestawów, które niezmiennie noszą. Zwracają uwagę na to, by ich ubrania z gładkich tkanin (bez wzorów) były przede wszystkim wygodne, czyste i wyprasowane. Mniejszą wagę przywiązują zaś do opinii otoczenia, ceny i elegancji stroju.

Do tej grupy należą głównie kobiety w wieku od 15 do 19 lat, o niskich dochodach na osobę w rodzinie, uczące się i studiujące oraz pracujące zawodowo. Nie mają jeszcze dzieci i mieszkają w małych miastach. Kobiety z tej grupy cenią poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie częściej niż inne poszukują mocnych wrażeń w życiu.

Większą wagę do stroju, jak i opinii otoczenia przywiązują "buntowniczki". Kupują one tylko markowe ubrania i są lojalne wobec wybranej marki. Lubią spędzać czas chodząc po sklepach i oglądając ubrania, potrafią wydać ostatnie pieniądze, by kupić sobie upatrzony ciuch. Na co dzień chodzą przede wszystkim w czerni, choć wybierają także kolory beżowy, granatowy i zielony.

"Buntowniczki" to przede wszystkim kobiety w wieku 15-29 lat, o wysokich dochodach na osobę w rodzinie, uczące się, studiujące lub pracujące zawodowo. Nie mają jeszcze dzieci. Częściej niż w poprzedniej grupie deklarują chęć dokonania czegoś w życiu.

"Dojrzałe" kobiety zwracają natomiast uwagę przede wszystkim na funkcjonalność kupowanych ubrań - by można je było prać w pralce i nie prasować. Lubią spędzać czas oglądając ubrania w sklepach, a przy wyborze kierują się zarówno ich jakością jak i ceną. Kobiety te mają od 30-39 lat, pracują zawodowo i mają dzieci do 18 lat. Mają stosunkowo niskie dochody na osobę w rodzinie. Lubią czerń, niebieski, brązowy, beżowy i biały, rzadziej szary, zielony i czerwony.

Ubrań przede wszystkim niedrogich, choć dobrych jakościowo, klasycznych i eleganckich poszukują "tradycjonalistki". Nie są przywiązane do konkretnych marek i nie przepadają za chodzeniem po sklepach. Ważne jest dla nich, by ubrania były czyste i wyprasowane, niekoniecznie zaś funkcjonalne.

"Tradycjonalistki" to kobiety w wieku 30-49 lat i powyżej 59 lat, pracują zawodowo lub są już emerytkami. Nie mają już małych dzieci, ale ich dochody na osobę w rodzinie nadal są stosunkowo niskie. Ich kolory to czerń, biały, beżowy, granatowy, brąz, niebieski i szary.

"Spełnione" noszą odzież wybranych marek, cenią odmienność, jakość i elegancję. Kupując ubrania nie liczą się z kosztami, mimo to rzadko zdarza im się znaleźć ubranie, które spełnia ich oczekiwania. Z tego względu nie lubią chodzić po sklepach. Często wybierają czerń, biel, granat, beż, szarość, zieleń, brąz.

Kobiety te mają 40-49 lat i powyżej 59 lat, pracują zawodowo lub są na emeryturze. Nie mają dzieci w wieku poniżej 18 lat, a ich dochody na osobę w rodzinie są wysokie. (mk)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)