Trwa ładowanie...
d13s193

Polityk skazany na 15 lat za zlecenie zabójstwa gwiazdy

Egipski sąd skazał znanego magnata budowlanego i polityka Heszama Talaata Mustafę na 15 lat więzienia za zlecenie zabójstwa popularnej w krajach arabskich libańskiej piosenkarki Suzanne Tamim.. Wcześniej mężczyzna został skazany na karę śmierci.

d13s193
d13s193

Nowy wyrok dla biznesmena i deputowanego egipskiej partii rządzącej zapadł po ponownym rozpatrzeniu jego sprawy. Wcześniej uchylony został wyrok śmierci z maja 2009 roku.

Sąd zmienił też karę - z kary śmierci na dożywocie (w praktyce na 25 lat) - dla wykonawcy zlecenia, byłego oficera policji Muhsina Sukkariego.

W 2009 roku Mustafę skazano za to, że zapłacił Sukkariemu dwa miliony dolarów za zamordowanie piosenkarki. Zleceniodawca był przez kilka lat związany z piosenkarką, motywem zabójstwa miała być zazdrość i zemsta. W marcu br. roku sąd uchylił wyrok ze względów proceduralnych i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Mustafa nie będzie musiał spędzić w więzieniu 15 lat - w egipskim systemie karnym rok więzienia to 9 miesięcy kalendarzowych, a na poczet kary biznesmenowi może zostać zaliczony czas spędzony dotąd w więzieniu.

d13s193

Złagodzenie wyroku z pewnością wywoła zarzuty, że to wpływy Mustafy uchroniły go przed wcześniej orzeczoną karą - zauważa agencja Associated Press, przypominając, że w Egipcie potężni politycy powszechnie uważani są za nietykalnych.

30-letnia Suzanne Tamim, znana z nadzwyczajnego głosu, urody lecz także burzliwego życia, została brutalnie zamordowana w swym domu w lipcu 2008 roku. Sukkari wszedł do mieszkania gwiazdy, podając się za robotnika ekipy remontowej i zadźgał Tamim nożem, zadając jej kilkanaście ran i podcinając gardło.

Wśród materiałów dowodowych prokuratury znalazły się m.in. nagrania jednoznacznych rozmów biznesmena z zabójcą.

Mustafa był właścicielem największej egipskiej firmy budowlanej Talaat Moustafa Group; po ujawnieniu afery przekazał ją bratu, jednak wartość akcji przedsiębiorstwa dramatycznie spadła. Skazany był też znanym działaczem rządzącej egipskiej Partii Narodowo-Demokratycznej, zasiadał także w izbie wyższej egipskiego parlamentu.

d13s193
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13s193
Więcej tematów