Trwa ładowanie...

Politycy walczą o władzę w LiD

Od wyborów minęły trzy dni, a między politykami Lewicy i Demokratów już dochodzi do ostrych spięć. Powód? Konieczność obsadzenia kluczowych stanowisk, m.in. szefa klubu parlamentarnego i fotela wicemarszałka Sejmu - pisze "Dziennik".
Share
Politycy walczą o władzę w LiD
Źródło: wp.pl, Fot: Konrad Żelazowski
d35gwq5

Galeria

[

]( http://wybory2007.wp.pl/gid,9316792,img,9317837,galeriazdjecie.html?T%5Bpage%5D=1 )
Wieczór wyborczy LiD w obiektywie WP

Zdaniem polityków lewicy do głównego starcia dojdzie między Wojciechem Olejniczakiem i Markiem Borowskim. Zaogniona sytuacja jest też w samym SLD. Działacze Sojuszu są rozgoryczeni słabym wynikiem wyborów. Część z nich wini za to szefa SLD i żąda jego głowy. Olejniczak musi odejść - mówią.

d35gwq5

Do finału w sporze o sejmowe stanowiska dojdzie przed 5 listopada. Tego dnia zbierze się po raz pierwszy nowy Sejm. Już dziś wiadomo, że walka będzie zacięta. Wśród kandydatów na przewodniczącego klubu LiD rozmówcy gazety wymieniają: szefa SLD Wojciecha Olejniczaka, dotychczasowego szefa klubu parlamentarnego Jerzego Szmajdzińskiego, sekretarza generalnego Sojuszu Grzegorza Napieralskiego i szefa SdPl Marka Borowskiego.

Ale Olejniczak i Borowski to na lewicy także kandydaci na wicemarszałka Sejmu. Borowskiemu bardzo zależy na fotelu wicemarszałka. I zrobi wszystko, by go dostać. Ale problem w tym, że wicemarszałkiem dalej chce też być Olejniczak - mówi "Dziennikowi" poseł SLD. I zaznacza, że jeżeli Olejniczak się uprze, by zostać wicemarszałkiem, Borowski zażąda szefowania klubem. A na to nie będą chcieli się zgodzić posłowie SLD i będzie awantura.

Olejniczak twierdzi, że na razie nie ma żadnych rozmów w sprawie stanowisk. Nie rozmawialiśmy z Borowskim o żadnych żądaniach. Nie ma żadnego problemu w dogadywaniu się - ucina.

Na swój przydział czeka też Partia Demokratyczna. Jej działacze liczą na udział w komisjach śledczych - pisze gazeta.

d35gwq5

Część działaczy SLD podejrzewa, że jeżeli Borowski nie dostanie tego, czego zażąda, wystąpi z klubu LiD. Wtedy cała formuła LiD bierze w łeb. A przecież był nawet pomysł przekształcenia LiD w jedną partię! - podkreśla posłanka SLD.

O tworzeniu jednej partii nawet słyszeć nie chcą demokraci. To nie wchodzi w grę. Była to nadzieja części SLD, ale nie nasza! - przekonuje polityk PD. Dodaje, że PD jest za utworzeniem wspólnego klubu, ale planuje wewnątrz stworzyć też własne koło. (PAP)

d35gwq5

Podziel się opinią

Share
d35gwq5
d35gwq5
Więcej tematów