Trwa ładowanie...
d3axp4e
IAR

Politycy, urzędnicy i gangsterzy w rajach podatkowych

• Z międzynarodowej firmy prawniczej Mossack Fonseca wyciekło ponad 11 mln poufnych dokumentów • Pokazują one ogromną skalę wykorzystywania przez elity finansowe i polityczne świata rajów podatkowych do unikania podatków i ukrywania majątków
Share
Dokumenty wskazują m.in. na Władimira Putina jako posiadacza aktywów w rajach podatkowych
Dokumenty wskazują m.in. na Władimira Putina jako posiadacza aktywów w rajach podatkowychŹródło: AFP, Fot: KIRILL KUDRYAVTSEV
d3axp4e

Śledztwo przeprowadziły redakcje różnych mediów w ramach Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Dokumenty otrzymał "Sueddeutsche Zeitung", który przy ich analizie współpracował z dziennikarzami z całego świata.

Wśród klientów Mossack Fonseca jest 143 polityków i ich bliskich, w tym dwunastu byłych i obecnych szefów państw i rządów. Dokumenty wskazują między innymi na Władimira Putina jako posiadacza aktywów w rajach podatkowych, wycenianych na dwa miliardy dolarów.

Wśród innych polityków są: Nawaz Sharif, premier Pakistanu, były premier Iraku Ayad Allawi, Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, Alla Mubarak, syn byłego dyktatora Egiptu i premier Islandii. Są tam też bliscy co najmniej ośmiu byłych i obecnych członków biura politycznego chińskiej partii komunistycznej.

d3axp4e

Mossack Fonseca to międzynarodowa firma prawnicza z siedzibą w Panamie i oddziałami na całym świecie. Zajmuje się pośrednictwem w tworzeniu i zarządzaniu firmami ulokowanymi w rajach podatkowych. Działa między innymi na Cyprze czy w Szwajcarii, w sumie mając w portfelu 300 tysięcy firm. Jest czwartą największą firmą oferującą takie usługi. W jednym z dokumentów, partner firmy wprost przyznaje: "95 procent naszych działań służy unikaniu podatków".

Według "Sueddeutsche Zeitung" z firmy wyciekło 11,5 mln dokumentów, 2,6 terabajtów danych. Gazeta nazywa przeciek "największym w historii".

d3axp4e

Podziel się opinią

Share
d3axp4e
d3axp4e
Więcej tematów