PolskaPolicyjna infolinia przed Europejskim Szczytem Gospodarczym

Policyjna infolinia przed Europejskim Szczytem Gospodarczym

24.03.2004 17:25

W czwartek rusza policyjna
infolinia o ograniczeniach i utrudnieniach związanych z
Europejskim Szczytem Gospodarczym w Warszawie, który ma się odbyć
w dniach 28-30 kwietnia.

Dzwoniąc pod numer 0 800 211 112 warszawiacy będą mogli dowiedzieć się m.in., gdzie przebiegają strefy ograniczeń ruchu, kto będzie do nich wpuszczany i jak uzyskać przepustki - poinformował rzecznik komendanta stołecznego policji nadkom. Mariusz Sokołowski.

Dzwoń od 8.00 do 20.00

"Infolinia będzie działać codziennie, także w niedzielę, od 8.00 do 20.00. Będą przy telefonie dyżurować policjanci i pracownicy urzędu miasta. Mogą do nas dzwonić mieszkańcy terenów objętych strefami, handlowcy, ludzie pracujący w ich obrębie, właściciele zakładów i firm" - powiedział Sokołowski.

Dotychczas osoby zaniepokojone utrudnieniami związanymi ze szczytem dzwoniły bezpośrednio do zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. Ludzie bardzo często mylą strefę pierwszą ze strefą zerową i są przekonani, że będzie do niej obowiązywać całkowity zakaz wchodzenia - powiedział rzecznik. Przypomniał, że strefa pierwsza to obszar ograniczonego dostępu, ale osoby mieszkające, pracujące i uczące się w niej będą się mogły po niej poruszać.

Policja rozdaje już ulotki informujące o ograniczeniach i możliwościach dostępu do wyznaczonych w związku ze szczytem stref. Od czwartku zostaną one wzbogacone o nowe informacje, m.in. gdzie należy złożyć wniosek o przepustkę, ile trzeba będzie średnio czekać na jego rozpatrzenie, co taki wniosek musi zawierać.

Kto nie wejdzie do strefy

Sokołowski wyjaśnił, że do strefy pierwszej nie będą mogły wejść osoby, które w niej mieszkają, ale nie mają przynajmniej czasowego zameldowania lub potwierdzenia czasowego pobytu.

Strefą pierwszą - najbardziej interesującą warszawiaków - objęte zostaną m.in. centrum Warszawy - obszar ograniczony ulicami: Marszałkowską, Al. Solidarności, Furmańską, Sowią, Oboźną, Nowym Zjazdem, Krakowskim Przedmieściem i Świętokrzyską. Wewnątrz strefy obowiązywać będzie zakaz ruchu kołowego łącznie z komunikacją zbiorową. Wjechać będą mogły pojazdy, których kierowcy będę mieli przepustki.

W strefie pierwszej ograniczony zostanie też ruch pieszych - wejść tam będą mogli tylko mieszkańcy, studenci, pracownicy sklepów, zakładów i firm, a także osoby mające przepustki.

Zakazy i ograniczenia

Ruch po ulicach ograniczających strefę będzie odbywać się normalnie. Tylko wewnątrz strefy obowiązywać będą zakazy i ograniczenia. Przepustek nie będą musiały mieć pojazdy oznakowane, m.in. radiowozy, samochody straży pożarnej, pogotowia, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej, służb ochrony kolei i inspekcji transportu drogowego.

Piesi wchodzący do strefy muszą być przygotowani na kontrolę nie tylko policji i straży miejskiej, ale też np. ochrony hoteli. Będą wpuszczani na podstawie dokumentu tożsamości określającego miejsce zamieszkania, zaświadczenia o zatrudnieniu w danym miejscu, czy też legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Strefa zerowa obejmować będzie Pałac Prezydencki, Park Łazienkowski, Teatr Wielki, Sejm i Senat, Szkoła Główna Handlowa, i hotele: Sofitel Victoria, Bristol, Europejski, Sheraton oraz Westin. Zaostrzone zostaną w niej środki kontroli. Wejść do obiektów będzie można tylko za okazaniem specjalnych przepustek, a wchodzący będą kontrolowani przy bramkach m.in. przez funkcjonariuszy BOR. Będą też przeprowadzane kontrole pirotechniczne obiektów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także