Policjant zasłoni ciałem auto pijanego posła?
Posłowie i dyplomaci są chronieni immunitetami i mają określone przywileje. Dlatego, by ułatwić policjantom pracę, komendant główny wydał instrukcję dotyczącą zachowań funkcjonariuszy wobec takich osób - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie zastępca szefa
policji nadinsp. Zbigniew Chwaliński.
12.07.2004 | aktual.: 12.07.2004 16:14
"Gazeta Wyborcza" podała, że instrukcja została wydana 25 maja. Według niej, policjant ma obowiązek uniemożliwić dalszą jazdę pijanemu posłowi lub dyplomacie, ale nie może przy tym użyć siły. Może natomiast zakazać dalszej jazdy i wezwać do przekazania kierownicy osobie trzeźwej, a jeśli to nie poskutkuje, zażądać oddania kluczyków.
Według "GW", instrukcja dopuszcza też - gdy kontrolowana osoba jest poza samochodem - blokowanie przez policjanta dostępu do drzwi auta, ale bez naruszenia nietykalności osobistej kontrolowanego. Funkcjonariusz nie może też stosować "środków przymusu bezpośredniego" w celu zmuszenia posiadacza immunitetu do poddania się badaniu alkomatem.
Chwaliński podkreślił, że instrukcja ma jedynie pomóc policjantom, często młodym i niedoświadczonym, w sytuacjach, gdy w swojej pracy spotykają się z osobami chronionymi immunitetem. Wobec takiej osoby nie można zastosować siły. Chodzi o to, by policjant wiedział, jak się ma zachować - podkreślił.
Są to sytuacje, które dla policjanta są kłopotliwe. Nie zawsze przypomina sobie on, czego go uczono. Trudno wymagać od młodego policjanta, aby znał wszystkie kodeksy - powiedział Chwaliński.