PolskaPolicjant z Otwocka - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Policjant z Otwocka - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród
Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej
uhonorował pośmiertnie w Warszawie policjanta z
Otwocka Bronisława Marchlewicza ambasador Izraela Dawid Peleg.

W imieniu zmarłego medal odebrał jego syn, Zbigniew Marchlewicz. Ojciec za swój główny obowiązek polskiego oficera, policjanta, współobywatela i sąsiada uważał niesienie pomocy i występowanie w obronie zniewolonej ludności swojego miasta - powiedział. Zaznaczył, iż jego ojciec "nosząc granatowy mundur zachował godność opartą na potrzebie czynienia dobra".

W uroczystości zorganizowanej w Teatrze Żydowskim wzięła udział jedna z uratowanych przez Marchlewicza osób, Michele Donnet (wówczas 5-letnia Marysia Osowiecka). W jej imieniu głos zabrała jej kuzynka Hanna Kamińska-Goldfeld.

Po likwidacji getta w Otwocku znaleziono na ulicy małą dziewczynkę - Marysię Osowiecką, ktoś zaprowadził ją do komisariatu policji. Pan Marchlewicz zrozumiał, że jest to dziecko żydowskie, postanowił je uratować. W porozumieniu ze swoją sąsiadką wyprowadził dziecko z komisariatu do domu sąsiadki, a po kilku dniach dziecko zaprowadzono do sióstr elżbietanek - relacjonowała Hanna Kamińska-Goldfeld.

Zwróciła się ona do prezydenta Otwocka w imieniu Michele Donnet o uhonorowanie pamięci Bronisława Marchlewicza poprzez nazwanie jego imieniem jednej z ulic Otwocka.

Służąc w czasie wojny w formacji policyjnej podporządkowanejokupantowi potrafił być polskim policjantem wiernym idei służenia ojczyźnie i ludziom - podkreślił komendant główny policji Leszek Szreder. Dodał, że polscy policjanci są dumni, "iż uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Bronisław Marchlewicz był jednym z nas".

Uroczystość wręczenia medlu to jeden z punktów tegorocznych obchodów Święta Policji.

Prezydent Otwocka Andrzej Szaciłło dodatkowo uhonorował Bronisława Marchlewicza odznaką "złotej sosny" przyznawaną najwybitniejszym przedstawicielom Otwocka.

Uroczystość zorganizowaną przez ambasadę Izraela w Warszawie, Komendę Główną Policji i prezydenta Miasta Otwocka zakończył recital pieśni żydowskich w wykonaniu Sławy Przybylskiej.

Bronisław Marchlewicz od 1939 do 1944 roku był kierownikiem komisariatu Policji Polskiej (potocznie zwanej "granatową") w podwarszawskim Otwocku. W czasie wojny był jednocześnie uczestnikiem antyhitlerowskiego ruchu oporu, oficerem Armii Krajowej, nosił pseudonim Śmiały. Wielokrotnie występował w obronie ludności Otwocka - zarówno Polaków, jak i Żydów. Uratował wiele osób przed aresztowaniem, wywiezieniem do obozów koncentracyjnych i innymi prześladowaniami. W 1949 roku został aresztowany pod bliżej nieokreślonymi zarzutami i do 1958 roku był uznawany za pozbawionego praw publicznych i obywatelskich praw honorowych. Zmarł w 1972 r.

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to izraelskie odznaczenie przyznawane tym, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Nadaje je kapituła instytutu Yad Vashem. Spośród ponad 20 tys. uhonorowanych medalem blisko 6 tys. to Polacy.

W 1939 r. w podwarszawskim Otwocku mieszkało ponad 14 tysięcy Żydów, co stanowiło około 70 proc. ludności miasta. Jesienią 1940 r. Niemcy utworzyli tam getto. 19 sierpnia 1942 r. rozpoczęła się jego likwidacja. Ponad 2 tysiące osób Niemcy rozstrzelali na miejscu, a prawie 7 tysięcy wywieźli do obozu śmierci w Treblince. W podotwockim Karczewie Niemcy utworzyli obóz pracy dla Żydów. Większość z nich zgładzili w końcu 1942 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)