PolskaPolicjanci uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Policjanci uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Policjanci uroczyście uczcili pamięć
ofiar zbrodni katyńskiej. Przed obeliskiem "Poległym Policjantom -
Rzeczpospolita Polska", znajdującym się na dziedzińcu Komendy
Głównej Policji, złożono wieńce i zapalono znicz pamięci.

W uroczystości w związku z 66. rocznicą zbrodni uczestniczyli m.in. wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, komendant główny policji Marek Bieńkowski i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz najbliżsi pomordowanych.

To była też zbrodnia popełniona na niepodległej Polsce. Na Wschodzie ginęła jej elita, której polski policjant był członkiem - powiedział Dorn. Podkreślił, że przyszłość polskiej policji musi być budowana na historii i tradycji.

Komendant główny zapowiedział podczas uroczystości, że do programu szkolenia policjantów zostaną wprowadzone zajęcia dotyczące historii polskiej policji, w tym także zbrodni katyńskiej.

Uroczystości towarzyszyła promocja książki wydanej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - "Miednoje. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego". Zawiera ona 6300 not biograficznych zamordowanych funkcjonariuszy.

Na mocy rozkazu z 5 marca 1940 r., podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, NKWD zamordowało wiosną 1940 r. ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych. Wśród nich 15 tys. stanowili oficerowie z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Rozstrzeliwano ich - strzałem w tył głowy - w kwietniu i maju 1940 r. w Katyniu, Charkowie i w Kalininie (dziś - Twer).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)