Trwa ładowanie...
d2xteg6
09-04-2010 14:25

Policjanci uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Policjanci uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Przed obeliskiem "Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska" w Warszawie złożono wieńce. Pamięć funkcjonariuszy uczczono także w Katowicach przy Grobie Policjanta Polskiego - jedynym takim monumencie w Polsce.

d2xteg6
d2xteg6

W uroczystości związanej z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej na dziedzińcu przy Komendzie Głównej Policji uczestniczyli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski, komendant główny policji Andrzej Matejuk oraz najbliżsi pomordowanych. - Gromadzimy się tutaj żeby oddać należny hołd pomordowanym policjantom II Rzeczypospolitej oraz znaleźć sposobność na chwilę refleksji o ich poświęceniu i wierności ojczyźnie - powiedział Matejuk.

Podczas uroczystości amerykański politolog i pisarz Paul Allen został uhonorowany medalionem "Pieta Miednoje 1940", przyznanym przez stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939". Kapituła doceniła Allena za podjęcie rzetelnych badań nad źródłami historycznymi, zakończonych opracowaniem i wydaniem książki "Katyń. Stalinowska masakra i tryumf prawdy", która - jak podkreślono - "jest cennym wkładem w upowszechnianiu wiedzy związanej ze zbrodnią katyńską i upamiętnieniem tragicznych losów narodu Polskiego podczas II wojny światowej".

- Nikt nie ma tak fascynującej historii, która się nie kończy, jak Polacy. Mam nadzieję, że będę mógł pisać i mówić o historii Polski jeszcze przez wiele lat - powiedział Allen po odebraniu wyróżnienia. Allen, absolwent Szkoły Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, był dziennikarzem agencji Associated Press i dziennika "Raleigh Times". Pisał też przemówienia dla polityków.

Pamięć polskich policjantów, pomordowanych na Wschodzie, uczczono także w Katowicach. W uroczystościach przy Grobie Policjanta Polskiego wzięły udział rodziny funkcjonariuszy zamordowanych przez NKWD, policjanci - wśród nich zastępca komendanta głównego Kazimierz Szwajcowski - a także kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski oraz przedstawiciele regionalnych władz i uczniowie śląskich szkół.

d2xteg6

List adresowany do uczestników uroczystości przesłał komendant główny policji Andrzej Matejuk. Napisał w nim, że dziś, kiedy tak wiele słyszy się o konieczności budzenia w młodym pokoleniu wrażliwości patriotycznej, takie uroczystości zyskują wyjątkowe znaczenie. Ocenił, że Grób Policjanta Polskiego jest ważnym pomnikiem pamięci, podobnie jak polskie cmentarze wojenne w Miednoje, Katyniu i Charkowie.

Modlitwę za pomordowanych policjantów poprowadził proboszcz katowickiej Katedry Chrystusa Króla ks. prałat Stanisław Puchała. Podczas uroczystości odczytano też podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego akt pośmiertnego mianowania posterunkowego Policji Państwowej Franciszka Choroby na stopień aspiranta. Akt mianowania odebrał syn zamordowanego w Twerze policjanta. Zasłużonym wręczono przyznane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Obchody upamiętniające zamordowanych funkcjonariuszy współorganizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." Powstało ono w 1991 r. i skupia rodziny policjantów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Nazwą nawiązuje do organizacji "Rodzina Policyjna", działającej od 1929 roku.

Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. jeńców, w tym 6 tys. policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

d2xteg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xteg6
Więcej tematów